asa arata mataciunea moldoveneasca..300-400 kg la ha
08.05.2008
43.1KB
masa
30.12.2009
44.4KB
Azi am dus si stupi mari la polenizare. Am plecat la 6 dimineata si la trecerea peste munte ne-a prins ploaia de m-am ingrijorat un pic. Albinele erau cam agitate ca le-am inchis si incarcat de Vineri seara.
Le-am asezat acolo frumos si a venit managerul livezi sa le inspecteze si a fost placut impresionat de 16 rame cu albina dar ma penalizat cu $25 ca am venit cu o saptamana intarziere cu astia dar il frig eu.
Am scos 5 rame cu puiet complect capacit si le-am dat la fiecare din stupi mai slabi si de asemenea si o rama cu ceva miere si am complectat la toti pana la 20 de rame. Asta e pus pe targuiala si si-a gasit si cu cine. Este un arab din Iordan si el a cerut famili pe 6 - 8 rame si la 5 a zis el ca doar 5 rame se socoteste ca pe restul nu era puiet si eu am zis ca ii pun inapoi in camion si acasa cu ei la care el sa cam strambat ca mai are nevoie de 50 de stupi. Asa ca i-am zis ca daca socoteala lui e de 7 rame la $125 atunci 5 rame iese $90 sau in camion cu ele.
21.02.2010
31.7KB
duster
07.03.2009
8.1KB
Familie frumoasa pe 16 faguri
07.04.2010
64.8KB
Asa mai merge (Am prelucrat putin poza. Initial avea un fond crem care a devemit subit megru)
16.10.2007
23.4KB
Azi 1 ian . este ziua de nastere a fiului meu cel mare : LIviu - George caruia ii doresc "La multi ani " si fericire in viata !
01.01.2010
32.2KB
gasite de mine in iunie 2008 langa o padure de tei pline de albine
07.01.2009
68.7KB
stare buunaaaaaaaaa,albinele sunt tratate ,au miere multa ...pret suuuper!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :hi:
03.07.2008
78.2KB
Sa incepem cu semintele care prezinta interes la ora actuala:
OTETARUL GALBEN, Koelreuteria paniculata
Semintele au o forma sferica cu diametrul aproximativ intre 4-6 mm.
echivalente: 1 pound = 453.592 37 grame
Inainte de semanare se face scarificarea prin tratament cu apa fierbinte urmata de stratificare rece si umeda 30-90 de zile.
26.11.2009
33.6KB
plantatia mea de zmeura in martie 2009
23.01.2010
59.1KB
si ultima:
02.05.2007
13.9KB
demonstratia - fc_vaslui
21.04.2009
56.2KB
bai andrei noi vorbin romaneste :x :x :nono: :nono:
03.03.2009
45.2KB
bee-lover
Eu zic ca si posturile dumneavoastra au fost citite de multi si multi le-au gasit interesante.
16.03.2008
44.5KB
Marius poti sa dai mai multe detalii despre cazan?.......Daca ai dat spune unde gasesc.
La topitul cerii am fost mai harnic.....e deja foite.
11.11.2008
53.2KB
iata si un musafir
22.03.2010
52.4KB
Imtrarea
30.05.2009
83.8KB
Prigoriile fac ravagii in prisaca cand sunt prea multe.
Cum va protejati de ele?
Am incercat cu o punga pe care am desenat 2 ochi! Pare sa mearga.
;)
16.05.2008
47.9KB
Locatia Foarte frumoasa situata la 12 km. de Rupea
23.11.2009
33KB
Nici un stimulent nu e mai bun decat polenul proaspat.
30.03.2008
55.5KB
nu se vad bine pozele. o sa fac altele in primavara
08.02.2010
31.6KB
A trecut Campina 2010! Lume multa, organizare buna cu organizatori foarte amabili, ninsoare viscolita, voie buna la masa stuparilor, un targ al mierii reusit. Mascota:
08.02.2010
39.2KB
Frumoase cutii , se vede ca sunt facute la Ramnic ! :hi:
intradevar Rimniceni m-au ajutat sa evoluez calitativ in apicultura ,m-au scos din zona rudimentara a apiculturii pe care o practicam de 20 ani.Am o stima deosebita pt. Dan Puisoru si pentru Dragos si Florin Gavrila ,pe care ii salut cu respect si drag desi in ultimul timp nu prea am mai avut timp sa ne intilnim :hi:
25.10.2009
56.8KB
poza
06.05.2009
43KB
Eu am curatat letisoarele superioare si nu numai in toamna. Macar o data pe an iau fiecare rama la mana ca atunci cand aveam cateva lazi.
Nu e nici o problema daca ai punti de ceara intre rame, decat ca trebuie sa fii atent cand, dupa ce ai umblat in lazi, pui ramele la loc. Poti prinde intre 2 punti de ceara albine, ce daca nu se pot elibera, sau matca, si atunci ar fi belea.
Inainte de a pune fagurele artificial in rama, intinde bine sarma.
Miere dulce si vanat in catare!
22.01.2008
69KB
In aceste lazi nu am avut nici o pierdere.
Am scos trei modele. Tot timpul le perfectionez. plec de la un model, dupa un an le adaptez.
17.12.2007
53.1KB
am luat jos si caturile...
02.10.2008
47.8KB
Azi am efectuat experimentul "Gica Romanescu 1" am invertit 5 kg. zahar Margaritar cu un litru de apa si 10 grame sare de lamaie . Apoi dupa ce amestecul s-a racit am adaugai cam 120 ml. protofil reteta proprie si am turnat in tavite . Am obtinut un produs foarte bun foarte apropiat de mierea de albine si supertransparent. In poza e putin mai inchis la culoarea din cauza protofilului.
17.03.2010
42.6KB
Indagra13
18.10.2009
33.8KB
p28
09.02.2010
39.6KB
Tocmai la timp a inflorit loquat in curte si in cartier sa fie ceva polen mereu.
15.11.2009
76.6KB
Ce vinde un stupar intr-o piata din Germaniaa,(este de pe valea Rinului ,nu oltului ,ma conformez la ce a zis d-l püpe,
30.12.2007
67.9KB
alta cu stupy
23.05.2008
52.6KB
cateodata, chiar pe vreme rece, soarele incalzeste stupul si albinele sunt inselate de asta...din pacate cum ies afara imediat cad si mor...eu am un stup care evita asta....daca imi intra poza, va arat