FLORILE Macrisului Iepurelui sunt singulare, plecand tot din rizom,cu un petiol lung. Sunt doua feluri de flori. Unele sub forma de clopot, cu 5 petale de 10-16 mm, albe sau roz-pal, cu vinisoare violet-rosiatice, care spre baza devin galbui sau mai rar roz. Floarea are 10 stamine si 5 pistile. Acest tip de flori infloresc mai in primavara si sunt vizitate de albine, bondari sau insecte de noapte pentru nectar si polen (alb). Trebuie spus ca aceasta specie nu prezinta mare importanta apicola si am prezentat-o pentru o seama de proprietati interesante. Al doilea tip de flori nu se deschid niciodata. Infloresc ceva mai tarziu, cand foliajul padurii a crescut si umbra este puternica, incat insectele polenizatoare au mai greu acces la flori. Aceste flori au petiolul putin mai scurt, sunt mereu orientate in jos. La ele se face o autopolenizare. Totusi acest tip de flori produce cele mai multe fructe si seminte.
Ca si frunzele, si florile se inchid la vreme rece sau noaptea.
14.04.2010
34.3KB
Vedere din spate
11.10.2009
39.2KB
Sa trecem mai departe, saptamana viitoare trebuie sa extrag deoarece caturile sunt pline.
18.07.2009
55.5KB
si ultima
25.04.2010
28KB
incepe sa inmugureasca :razz: :razz: :razz:
02.05.2010
34.6KB
iata evodia dar nu ma laud deloc cu ele pt ca am ramas din nou cu f putine .
da nu ma las pina nu reusesc!
06.03.2010
52.3KB
p48
12.10.2008
27.3KB
pentru cei ce deprind acum tainele pot face aproximativ asa:
materiale-sarma de 0.4 mm, cuie, ciocan, cleste, traf 12/24 V, sablon pentru gauri, bormasina, placa de scandura ce se incadreaza in lumina ramei, placi de ceara.
26.11.2007
28.3KB
Salcamul 2 il fac pe vatra la Margaritesti , este o splendoare :
26.05.2009
54.4KB
Lista de pret SC ADELIKA SRL pag4
06.12.2007
24.3KB
Eu m-as fi multumit sa am stupina cu lazi uniforme. Nu am fost hotarat de la inceput, dar asa cum am spus, daca nu faci pastoral, nu faci o afacere din asta parca este mai pitoresc.
Ce este mai greu cu lazile duble ca trebuie inca un ajutor. De regula, leg capacul, rastorn lada, si aluneca pe capacul de tabla ca o sanie. Bineinteles, ca nu cu albine inauntru.
15.11.2007
61.7KB
uite şi matca la lucru
28.03.2010
60.5KB
Stiu ca in unele zone azi a fost vreme buna si albinele au zburat. La mine a fost toata ziua ceata si temperatura abia a ajuns la 4 grade. De maine se raceste asa ca zborul de curatare se amana pentru alta data. In care zone au zburat?
Nu stiu ce sa zic dar poate si mentinerea temperaturilor la o valoare mai scazuta favorizeaza prin intarzaierea inceperii ouatului, si dumneavoastra domnule bucovineanu sa fiti mai avantajat ca noi cei care astasi am avut sbor si nu numai albinele au facut curatenie generala.
Si cei mici au zburat azi.
09.01.2010
79.3KB
puieti vreo 150 ca suntem la inceput si proiectul a fost facut pe genunchi
30.11.2009
53.6KB
si
24.06.2009
102.4KB
ce parere aveti
30.06.2009
45.1KB
Stupii sunt incrotaliati
21.09.2009
41.4KB
si
29.11.2009
47.6KB
Azi am intrat in posesia a doua carti de apicultura . Prima este monumentala opera 'Stuparitul" de Hristea editia a treia , din 1947
16.03.2009
28.6KB
puetul de trantor il descapacesti cu furculita sil arunci azi am facut o opertiune cu un batran :hi:
05.08.2009
51KB
Stefan studiaza starea solului .
10.01.2010
63.7KB
ce inseamna daca am gasit botci roase in cap la data la care normal ar trebui sa eclozioneze.ce e mai ciudat e ca pe aceeiasi rama am mai gasit botci capacite.nu am intervenit in nici un fel deocamdata astept sfaturi de la cei mai vechi si mai intelepti ca mine. multumiri :hi:
07.06.2009
51.4KB
jumătate de plantaţie pentru întreţinere,
17.05.2009
25.5KB
p3
19.07.2009
73.2KB
Premiu pentru user 100 o floare ar trebui
27.10.2007
32.4KB
Sper ca acum am reusit sa micsorez poza corespunzator, am avut un program mult mai accesibil dar nu-l mai gasesc.
Ia sa vedem:
27.04.2008
50KB
Azi m-am uitat atent dupa regina...nu este de vazut, cu toate ca sunt oua de 1 zi !!!
Sa fie una foarte mica? Sa fie albina sau albine ouatoare?
Astea sunt ramele:
Rama nr 2
Asta este ultima rama introdusa. Se observa ca nu au pus coroana de miere-fapt ciudat, cu toate ca era cules de maracine si sulfina.
10.09.2009
44.8KB
de la tirg de la iasi dl ciocan org in rosu printre stand si vizitatori
07.03.2010
41.2KB
S-a deschis site-ul oficial al firmei noastre.Dupa lungi probleme technice am reusit sa dezvoltam un site care speram sa-i desluseasca pe toti "contestatarii" nostrii.Principalul motiv pentru care am decis sa dezvoltam acest site a fost pentru a nu mai exista neintelegeri si neplaceri pe viitor prin intermediul acestor forumuri apicole.Clientii interesati pot accesa poze cu fiecare produs,o lista de preturi actualizata si pot da comanda direct de pe site,comanda ce va fi preluata imediat si onorata!!
Cu stima
S.C FABRICA DE STUPI.S.R.L
16.12.2009
44KB
m
10.02.2009
7.6KB
si inca una cu stupii mei..
20.05.2010
79.6KB
fata
26.03.2010
56.4KB
in aceasta perioada pe langa net si lectura mai facem si cateva rame.
13.12.2009
37.9KB
Matca isi inceteaza ouatul cand nu-i cules sau cand (cloceste =D ) se vrea in corcodus.
15.06.2008
52.1KB
rame stoarse
23.06.2009
25KB
p22
23.02.2009
50.8KB
Exp
05.03.2009
31.2KB
inca una
14.04.2009
34.5KB
un traseu destul de greu pina la nea gica pe valea jiului dar a fost minunat cu oameni minunati :nod: :nod: