Compozitie polenului de albine : Polenul cuprinde toti aminoacizii esentiali, lipide, glucide, vitamine, minerale, enzime, etc.; polenul proaspăt recoltat contine foarte mult Qi, putând fi considerat astfel un adevărat aliment viu (în realitate asa si este)
Proprietatile polenului : Polenul este afrodiziac, anabolizant biologic, antibacterian, antidepresiv, antiinflamator, antiparazitar, antipiretic, antitoxic, biostimulator, dietetic, antianemic, diminueaza hemoragiile, scade colesterolul, euforizant, ameliorează functiile cerebrale, gastrice, ale intestinului gros, functiile hepatice, sexuale, ale tiroidei, intervine în procesul cresterii, în procesul nasterii, ameliorează structura pielii, întinereste mintea, creierul si viata emotională. Întăreste capilarele sanguine ,inima, sistemul imunitar. Este un tonic general.
Indicatii: Distrofii, anorexie, rinită alergică, boli hepatice, ulcer gastro-duodenal, tulburări de dinamică sexuală, prostatite, hiperlipidemie, anemie, angină pectorală, insuficientă cardiacă, tulburări de circulatie periferică, flebite, ulcer varicos, varice, schizofrenie, oligofrenie, în medicina sportivă ca stimulator al efortului fizic, adjuvant în neoplazii.
Contra-indicatii:
* Alergii de tip respirator la polen de albine (atentie, nu la cel anemofil);
* Polenul care poate pătrunde în arborele respirator în timpul inhalatiilor cu miere si/sau propolis
* Alergii de tip alimentar
* Atunci când polenul se administrează normal, per oral si determină simptome de tip alergie digestiva (crampe abdominale, diaree etc.)
albina polenPolen de albine borcane enlarged
sertarPolen sertar enlarged
* Diabet zaharat
* Polenul poate contine pâna la 30-32 % glucide si nu se recomandă deci în cantitate mare la diabetici; în cantitate mică poate avea însă rezultate foarte bune, având în vedere că polenul contine toti amino-acizii esentiali necesari sintezei insulinei
* Ulcer gastro-duodenal, gastrita
* Cand polenul este administrat crud (brut), inainte de mese, în cantitate relativ crescută, datorate exinei care poate avea o structura aspră, "tepoasă".
Mod de administrare:
* 20-30 g/zi la adult, 5-10 g/zi la copil; la sugari se recomanda păstura . Este bine să se administreze combinat cu mierea si adăugat în suficient de multe lichide.
* în tablete ("Revipol"), granule amestecate cu lecitină ("Polenolecitină") etc.
* în amestecuri cu miere, lăptisor de matcă, plante medicinale etc.
Polenul apartine lojei lemn (origine vegetală, influente predominante pe functionarea ficatului, muschilor, legat de miscare, regenerare, crestere etc.).
Păstura este polen transformat prin fermentare de către albine cu ajutorul unor bacterii specifice; fermentarea permite spargerea exinei si eliberarea substantelor nutritive din interior.
28.03.2009
28.4KB
cel mai mic
30.05.2010
28.3KB
Cumpar ceara de albine.Ofer 12-14 ron/kg. Tel.0722336355.
Multumesc
mai cumperi,te vad cam suparat
29.03.2009
3KB
Alta mai de aproape.
07.02.2009
48.9KB
cred ca de data asta va merge
22.03.2010
55.5KB
Caci DUNAREA e mama noastra care ne aduna si ne UNESTE.
19.02.2010
30KB
PAULOWNIA, Paulownia tomentosa
Semintele nu necesita pretratament. Are o crestere fantastica.
Se seamana sub un geam de sticla. Are nevoie de lumina pentru a germina.
26.11.2009
45.3KB
p7
22.02.2009
43.1KB
e zapada mare :)
07.01.2010
30.7KB
Va doresc tuturor un Craciun Fericit, plin de bucuri, fericire pe fata si in suflet. Sa nu uitam sa fim OAMENI inainte de APICULTORI. Sa lasam deoparte mania, fatarnicia si sa fim mai aproape unii de altii.
Fiecare dintre noi, imreuna, ne putem face viata mai frumoasa.
23.12.2009
3.7KB
3
17.10.2007
55.2KB
D-le PricopArthur, pozele sunt capturi de pe un film sarbesc pe care il puteti viziona in sectiunea "poze-video". Manipuleaza si transporta cate 5 stupi cu familiile ajutatoare odata. Acestia sunt presati pe postamentul din lemn cu ajutorul a 4 tije metalice prinse la randul lor de un profil metalic cu piulite, pe capace.
05.11.2007
33.6KB
p5
19.04.2008
39.5KB
p19
15.07.2009
73.2KB
...podisorul...
07.08.2008
16.3KB
sau asta!
10.05.2009
79KB
E chiar extrem de profitabil.
28.10.2009
16.9KB
Salut Stefane :hi: :hi:
Ce faci?
Merge salcamul?
Cred că, la fel ca peste tot, salcâmul stă pe loc, doar timpul merge înainte :rotfl: :hi:
:rotfl: tare domnule Romikele!
Ps:
Ce spituit este domnul patron =) ,am vorbit cu aia din Mures, au zis ca numa saptamana asta vin la pozat. Altii culeg de la salcam noi de la rapita :rotfl: poza facuta ieri pe la 8 seara
24.05.2010
56KB
bee-lover ai putere sa te uiti in ochi mei Eu zic ca si posturile dumneavoastra au fost citite de multi si multi le-au gasit interesante
Stii ce-mi pare rau? ca am renuntat la postul de MODERATOR pe care mi l-ai dat sa te ajut.De maximus iti mai aduci aminte?El stie tot ce spun eu ca e adevARAT
31.05.2009
92.2KB
lateralele dupa trecerea prin freza, incep sa semene.
20.03.2008
43KB
ba da
07.04.2008
68.1KB
a
26.01.2010
68.9KB
totul ok
30.01.2010
48.4KB
In prima faza,stupia a fost conceputa in SAH ,inmultirea la dublu a efectivului a dus la asezare in linie (lenea & lipsa de timp) distanta intre randuri e de 1,5 m,,cam mica :rolleyes: , nu am observat aglomerari din cauza mea,in timpul lucrarilor.
Anul acesta vor fi in case noi(care merita)si pe locatie noua,iar vatra existenta se va reduce la jumate (tot in sah) si pe aceasta remorca (din foto) va gazdui 100 si ceva de fam in stupi orizontali pat cald 20R simplificat'.
valy
01.01.2010
37.3KB
alta
03.04.2008
55.5KB
la dans
07.02.2010
32.8KB
anul asta a fost multumitor
27.05.2009
44KB
Undeva pe la msj-ul 1310 incepe discutia despre profitabilitate pe Proapicultura! :nod:
11.10.2008
53KB
Stefan este piesa de baza . :limba:
15.05.2009
46.1KB
roiul de ieri prins de subaltern in colaborare cu mama soacra
23.05.2010
76.6KB
si celălalt ,care cred că are gând de roit iară ?
26.05.2009
38KB
iata faltul de imbinare
23.05.2010
33.2KB
Vind platforma monoax,de 750kg,avind dimensiunea utila de 3000x1450 mm.
Pret 4500 lei
31.05.2009
69.6KB
ATENTIUNE ! ATENTIUNE ! mare concurs organizat pentru Ionita Cristian :
Ce am fotografiat in aceasta poza ????
02.11.2009
27.4KB
si pe verso
08.04.2009
75.6KB
p15
01.03.2009
44.2KB
Ca sa fie clar noi cei din Ramnicul sarat suntem membri ACA si niciodata nu am avut bani de la ACA pentru deplasari sau mese.
Pe mine personal nu ma intereseAZA NICI UN CIOLAN mai ales ca nu mai exista asa ceva. Si ca o parenteza dupa datele de la fisc eu am platit un impozit pe profit cu mult mai mare decat SRL-ul din Buzau.