azi la control am gasit acest viermisor care mergea repede pe faguri am scoso si am uciso dar ce este? mrs
20.07.2009
20.2KB
Am inceput pregatirea familiilor pt. floarea soarelui , sper ca intr-o saptamana sa intru in productie.
20.06.2009
64.9KB
p36
23.02.2009
45.6KB
pe dig...
08.03.2010
27.2KB
Am iernat stupii cu fundul gol.Rezultatul foarte bun. Lipsa mucegai cauzat de condens, consum mic de miere, mortalitate nesemnificativa (numarul de albine moarte in timpul iernii intr-o familie). Daca ai familii puternice, sanatoase si cu provizii suficiente nu sunt probleme. O foto la administrarea de apifonda.
04.03.2010
48.9KB
Frumoase albine.
Extrem de blande si de abia astept sa le vad regina si sa se dezvolte pe 10 rame.
Oricum erau intr-un fotoliu de piele pus afara in curte si rupt.
21.03.2010
84.2KB
x
13.03.2009
64.5KB
A doua recolta din acest an ,
09.05.2010
48.5KB
z
06.02.2010
52.9KB
Se poate folosi si nu va avea consecinte dac un stup se pun ramele cu fagurele spre urdinis si nu capatul ramei
multumesc :hi:
29.03.2010
42KB
scuze ca intervin(stiu ca sunt prea mic in ale stuparitului abia am vreo doua luni in domeniu) dar imaginea mea dinainte despre ACA si despre marea familie de apicultori de la noi din tara era cu totul alta.am ramas surprins sa constat ca unii folosesc forumurile despre apicultura sa arunce cu noroi. eu cred ca voi cei mai mari ar trebui sa "vegheati" la noi cei mai mititei sa ajungem macar jumatate cat voi si pe acest tip de forumuri sa gasim numai ganduri frumoase si sfaturi bune. nu ar fi mai frumos?scuzati-mi indrazneala si sper ca nu am suparat pe nimeni. :hi:
07.06.2009
70.3KB
Roi care pot ierna pe 5 rame...la ei.
16.10.2009
50.6KB
a doua
19.12.2009
27.9KB
Caldura.
01.05.2009
42.8KB
poza Nr.2lulachy in centru?
28.01.2010
42.7KB
sotia
29.10.2009
20.5KB
tinind cont ca deja este destul de mult si puiet si ca am vazut ca aduc si polen inseamna ca este bine
sa va arat si cum stam cu puietul
24.02.2008
79.9KB
Prisaca noastra.
11.12.2009
42.3KB
oau :uimit:
16.05.2010
52.1KB
Primul cules
04.02.2008
56.8KB
Este din lemn iar parul pare natural cineva zice ca ar fi coada de cal dar nu vreau sa mint.
05.02.2008
43.8KB
SA FIE INTR-UN CEAS BUN !!!!! :hi:
22.11.2009
16.9KB
Domnule dragos2006,
Mu ma grabesc si de aceea revin.
La postarea din 24-02-2009 11:57:40 ati prezentat o poza a standului Indiei in care aparea poza aceasta pe care era prezentata miere organica.Revin cu intrebarea: ce fel de miere este aceasta "organica" pentru ca stiu ca ati fost la un tirg de miere bio.Nu are pentru mine ca e ambalata in plastic ce ma nelinisteste este este denumire de"organic" la un tirg de miere bio.
Aceasta este intrebarea. Simplu.
Sanatate
26.02.2009
52.2KB
Candi este un amestec de apa si zahar in proportii de 5 parti de zahar pe 1 de apa .In multe ocazii se adauga un pic de miere la finalizarea procesului pt a deveni m-ai atractiv albinelor.
Se incalzeste apa pina la clocotire si se adauga putin cite putin zaharul mestecindul incontinu.Dupa dizolvarea zaharului,fara sa lasati de mestecat,se asteapta pina se ajunge la118 grade(punctu de candi).Se ia de pe foc,mestecind in continuare pina la ingrosare solutiei,dupa care se varsa in molda.Molda fiind o rama de1/2,in acest caz se inparte in trei parti,pastilele optinute se invelesc in plastic,unde se conserva pina la punerea in stup.
ACEST articol este luat din Vida Apicola.
Eu personal ,toate administrarile de siropuri si medicamente lichide le fac pe baza de ceaiuri(coada soricelului,galbenele,pojarnita etc).Ceaiurile cred ca dau o bunastare familiilor de albine(invatatura din batrini).
02.01.2009
25.1KB
liniutaaa :rotfl:
16.05.2010
24KB
noua
09.03.2008
33.5KB
p27
12.10.2008
49KB
O problema mai sunt familiile care datorita caldurii din decembrie matca a ouat si familia din instinct este blocare pe puiet si nu mai pleaca dupa miere si o gasesti primavara moarta cu mierea langa ea.
O alta situatie intalnita in practica este atunci cand iernam familia sa zicem pe 8 rame dar familia s-a strans pe 4 rame di datorita frigului albina nu poate trece pe miere si iar moare cu mierea langa ea .
Poza cu familie care a iesit sus la 5 ianuarie :
05.01.2009
48.2KB
stupul turingian
27.01.2008
52.3KB
Valter va saluta si urmeaza sa vina cu comentarii la ordinea zilei !
16.09.2009
40KB
am cumparat si eu niste rame de cyuib la un pret de 2,5 ron cam asa arata
ce ziceti au fost scumpe