Colectia de poze apiardeal.3xforum.ro
Total 8272 poze.

InapoiInainte

 
si alta paulowniaSi alta
05.04.201048.9KB
azi la control  am  gasit  acest  viermisor  care mergea  repede  pe  faguri am  scoso si am  ucisoazi la control am gasit acest viermisor care mergea repede pe faguri am scoso si am uciso dar ce este? mrs
20.07.200920.2KB
am inceput pregatirea familiilor pt. floarea soarelui , sper ca intr-o saptamana sa intru inAm inceput pregatirea familiilor pt. floarea soarelui , sper ca intr-o saptamana sa intru in productie.
20.06.200964.9KB
p36 poze lulachyp36
23.02.200945.6KB

 
pe dig... dunare...pe dig...
08.03.201027.2KB
am iernat stupii cu fundul foarte bun. lipsa mucegai cauzat de condens, consum mic de miere,Am iernat stupii cu fundul gol.Rezultatul foarte bun. Lipsa mucegai cauzat de condens, consum mic de miere, mortalitate nesemnificativa (numarul de albine moarte in timpul iernii intr-o familie). Daca ai familii puternice, sanatoase si cu provizii suficiente nu sunt probleme. O foto la administrarea de apifonda.
04.03.201048.9KB
frumoase de blande si de abia astept sa le vad regina si sa se dezvolte pe 10 erau intr-un fotoliuFrumoase albine. Extrem de blande si de abia astept sa le vad regina si sa se dezvolte pe 10 rame. Oricum erau intr-un fotoliu de piele pus afara in curte si rupt.
21.03.201084.2KB
x stupul cu pivnitax
13.03.200964.5KB

 
a doua recolta din acest an , viata de apicultor astaziA doua recolta din acest an ,
09.05.201048.5KB
z pentru domnul iftimiez
06.02.201052.9KB
se poate folosi  si nu va avea consecinte dac un stup se pun ramele cu fagurele spre urdinis si nuSe poate folosi si nu va avea consecinte dac un stup se pun ramele cu fagurele spre urdinis si nu capatul ramei multumesc :hi:
29.03.201042KB
scuze ca ca sunt prea mic in ale abia am vreo doua luni in domeniu) dar imaginea mea dinainte desprescuze ca intervin(stiu ca sunt prea mic in ale stuparitului abia am vreo doua luni in domeniu) dar imaginea mea dinainte despre ACA si despre marea familie de apicultori de la noi din tara era cu totul alta.am ramas surprins sa constat ca unii folosesc forumurile despre apicultura sa arunce cu noroi. eu cred ca voi cei mai mari ar trebui sa "vegheati" la noi cei mai mititei sa ajungem macar jumatate cat voi si pe acest tip de forumuri sa gasim numai ganduri frumoase si sfaturi bune. nu ar fi mai frumos?scuzati-mi indrazneala si sper ca nu am suparat pe nimeni. :hi:
07.06.200970.3KB

 
roi care pot ierna pe 5 rame...la ei. lucrul la fermaRoi care pot ierna pe 5 rame...la ei.
16.10.200950.6KB
a doua poze mihaia doua
19.12.200927.9KB
caldura. schii si zapadaCaldura.
01.05.200942.8KB
poza in centru? ziua ramnicean (sarat)  1 dec. 2009poza Nr.2lulachy in centru?
28.01.201042.7KB

 
sotia spiridon vasilesotia
29.10.200920.5KB
tinind cont ca deja este destul de mult si puiet si ca am vazut ca aduc si polen inseamna ca estetinind cont ca deja este destul de mult si puiet si ca am vazut ca aduc si polen inseamna ca este bine sa va arat si cum stam cu puietul
24.02.200879.9KB
prisaca noastra. milu56Prisaca noastra.
11.12.200942.3KB
oau :uimit: albinele  mele  dragioau :uimit:
16.05.201052.1KB

 
primul cules foto - cristi xPrimul cules
04.02.200856.8KB
este din lemn iar parul pare natural cineva zice ca ar fi coada de cal dar nu vreau sa mint. fumizorEste din lemn iar parul pare natural cineva zice ca ar fi coada de cal dar nu vreau sa mint.
05.02.200843.8KB
sa fie intr-un ceas bun !!!!! :hi: romania in haos politicSA FIE INTR-UN CEAS BUN !!!!! :hi:
22.11.200916.9KB
domnule ma grabesc si de aceea revin.
la postarea din 24-02-2009 11:57:40 ati prezentat o poza aDomnule dragos2006, Mu ma grabesc si de aceea revin. La postarea din 24-02-2009 11:57:40 ati prezentat o poza a standului Indiei in care aparea poza aceasta pe care era prezentata miere organica.Revin cu intrebarea: ce fel de miere este aceasta "organica" pentru ca stiu ca ati fost la un tirg de miere bio.Nu are pentru mine ca e ambalata in plastic ce ma nelinisteste este este denumire de"organic" la un tirg de miere bio. Aceasta este intrebarea. Simplu. Sanatate
26.02.200952.2KB

 
candi  este  un  amestec  de  apa  si  zahar in  proportii  de 5 parti de zahar pe 1 de  apa  .inCandi este un amestec de apa si zahar in proportii de 5 parti de zahar pe 1 de apa .In multe ocazii se adauga un pic de miere la finalizarea procesului pt a deveni m-ai atractiv albinelor. Se incalzeste apa pina la clocotire si se adauga putin cite putin zaharul mestecindul incontinu.Dupa dizolvarea zaharului,fara sa lasati de mestecat,se asteapta pina se ajunge la118 grade(punctu de candi).Se ia de pe foc,mestecind in continuare pina la ingrosare solutiei,dupa care se varsa in molda.Molda fiind o rama de1/2,in acest caz se inparte in trei parti,pastilele optinute se invelesc in plastic,unde se conserva pina la punerea in stup. ACEST articol este luat din Vida Apicola. Eu personal ,toate administrarile de siropuri si medicamente lichide le fac pe baza de ceaiuri(coada soricelului,galbenele,pojarnita etc).Ceaiurile cred ca dau o bunastare familiilor de albine(invatatura din batrini).
02.01.200925.1KB
liniutaaa :rotfl: albinele  mele  dragiliniutaaa :rotfl:
16.05.201024KB
noua targul mierii - campinanoua
09.03.200833.5KB
p27 poze lulachyp27
12.10.200849KB

 
o problema mai sunt familiile care datorita caldurii din decembrie  matca a ouat si familia dinO problema mai sunt familiile care datorita caldurii din decembrie matca a ouat si familia din instinct este blocare pe puiet si nu mai pleaca dupa miere si o gasesti primavara moarta cu mierea langa ea. O alta situatie intalnita in practica este atunci cand iernam familia sa zicem pe 8 rame dar familia s-a strans pe 4 rame di datorita frigului albina nu poate trece pe miere si iar moare cu mierea langa ea . Poza cu familie care a iesit sus la 5 ianuarie :
05.01.200948.2KB
stupul turingian din istoria revistelor apicolestupul turingian
27.01.200852.3KB
valter va saluta si urmeaza sa vina cu comentarii la ordinea zilei ! jurnal apicolValter va saluta si urmeaza sa vina cu comentarii la ordinea zilei !
16.09.200940KB
am cumparat si eu niste rame de cyuib la un pret de 2,5 ron cam asa arata 
ce ziceti au fost scumpeam cumparat si eu niste rame de cyuib la un pret de 2,5 ron cam asa arata ce ziceti au fost scumpe
08.02.200856.4KB

 
salcie capreasca plante (imagini)Salcie capreasca
06.03.200852.1KB
pentru a veni in ajutor am aplicat o udare evodiaPentru a veni in ajutor am aplicat o udare
12.05.201040.3KB
hollywood excursii , drumetiiHollywood
01.09.200938.9KB
pag4 alegeri acapag4
24.03.200983.3KB

 
ce arbore e asta ce arbore estece arbore e asta
13.10.200962.5KB
;)  ;) poze va;) ;) poze
15.04.201030.7KB
inca una orban stefaninca una
11.01.201039.8KB
toyota un forum interesant de vanatoareToyota
29.01.200951.6KB
InapoiInainte