abrichtul. o parte l am cuparat de la un coleg iar restul l am facut cum sa putut
10.01.2010
39.4KB
Godac.
11.11.2007
79.6KB
Albinutele lui Gica. :hi:
11.12.2009
35.8KB
34
25.08.2009
1.8KB
La mine in ultimele 2 luni sau inmultit bine nr. de familii si sa vezi ce corcituri de regine am obtinut.Arata frumos fiecare dar ..... ce stiu eu despre calitatile lor.Toate au fost obtinute prin "tragere de botci" caci doar azi mia sosit picarul.Poate o folosesc la sfirsitul saptaminii!!
Ca, asa imi sint majoritatea reginelor.
Un galben inchis cu segmenti mari si frumosi dar fara dungi.Ultimmul segment la capat este maro inchis.In primele zile ea este mai deschisa la culoare.
13.03.2010
66.1KB
singura dacie din romania cu tractiune spate care la liniuta lua bmw :nod: :nod:
10.02.2009
54.2KB
VAlter dupa ce a citit cartea lui Maximus
28.03.2010
38.7KB
Se vand 2700 buc distantiere plastic pentru rame - pret 500 ron + taxe postale
Detali pe mail sau privat .
:hi:
03.05.2010
25KB
Se coc gutuiele
13.10.2007
70.4KB
la gater
30.01.2010
42.7KB
orbanstefan64 _)_
07.08.2009
43.3KB
Se discuta despre cum trebuie sa fie "ligheanul" din jurul pomului pentru ca apa sa mearga la radacina
12.05.2010
52.2KB
alta
17.03.2010
58.1KB
bun de cartea recordurilor ....190cm .lungime, citi au fost nu pot sti .
23.05.2010
14.1KB
Prin curte
19.04.2010
55.6KB
Ceau la toti,
ei, se pare ca sa miscat in voi ceva dupa postarea mea deci trebuie sa fiti pe drumul cel bun :) .
Am primit si mesaje private dar mai bine scriu aici (doar odata - e mai rapid).
Prima data:
-nu cred ca trebuie sa fiu felicitat pt. ca miam exprimat parerea pe un topic.
Eu urmaresc postarile voastre de pe la inceputul anului.Pe atunci am descoperit ca multi aveti poze pe sunphoto.ro si chiar Dragos a fost primul pe care am clicuit.Bravo Dragos faci treaba buna(nu stiu de la ce nivel ai pornit sau cit trebuie sa dai cu capul in usa sa se deschida dar ai facut ceva fara sa stai cu miinile in sin).
De mentionat sa fie ca multi altii aveti stupine faine si unele poze au un rol educativ foarte bun.
Tot aici as mai mentiona pe doi stupari a caror postari mi le plac in mod deosebit.Probabil pt. stilul lor de compunere/comunicare + binenteles cunostintele in domeniu.Oameni simplii dintro bucata.
Unul ar fi Pupemea iar altul Milu din Spania(prima data am crezut ca este un banc - apicultura in deserturile Spaniei/Almeria.Inca in 2001 octombrie am umblat pe acolo si era ....desert bine.Prietenii de acolo imi spuneau:Ce bine ca ai venit acuma, am avut acum o luna ploaie si de aceea este totul asa de colorat......Unde?-am intrebat). :uimit:
Al doilea lucru:
-subiectul postarii mele a fost "UNIREA" pt. teluri comune.Si precum in ziua de astazi totul se poate pune pe hirtie in forma juridica cu ajutorul unui avocat, se poate face si egalitate(adica regulile interioare din asociatia respectiva sar referi la toti in mod egal).
Nu cred ca are rost sa aratati cu degetul.Mai degraba daca aveti si voi o idee cum sa colaborati intro astfel de asociatie ridicativa si SPUNETI.
Sint sigur, de unul sparge gheata vor fi multi care vor prinde curaj.Caci nu sinteti prosti nici unul!!!
Pt. acest subiect am folosit un exemplu dintrun ziar local de pe la noi si ca si un exemplu mai extemist am mentionat si de mierea noastra renumita si scumpa:Mierea Manuka.
Referitor la intrebarile despre Manuka vam gasit 2 siteuri in 30 de secunde:
-de la acestia puteti cumpara/comanda seminte Manuka(voi veti fi interesati de asta: Leptospermum scoparium-denumirea latina)
Acesta pare mai scump:
Astai mai ieftin:
Daca aveti posibilitatea contactatii si intrebati daca vind si la sac de 10kg ca de cumperi la pliculetz nu stiu ce zona poti acoperi(ca suprafata).E cam greu sa te tirguiesti cu Neo Zeelandezii ca sint niste cicanari mari de tot.Zgirciti din cale afara.Poate cu un client de peste ocean se comporta mai omeneste.
Noi aici platim la orice produs un pret de ne sar capacele.Precis ca va da si indrumari cum sa cresteti pomii/tufele.Eu nu ma pricep la asta caci eu ma duc in padure la albine si Manuka ma asteapta deja acolo :D
Acum doi ani am extras miere aici pt. prima data.Inainte dadeam la o firma locala sami extraga mierea.
Am si picat la faza "hai sa extragem miere manuka".
Nu am fost pregatit.Am avut vreo 20% miere manuka.
Am descapacit ramele pt. centrifugare , leam introdus in centrifuga , leam centrifugat de mirosea a usturoi si am scos ramele din centrifuga....... tot asa cum leam bagat :x
Nici un strop de miere nu a iesit din celule.Mierea manuka este o miere gelatinoasa.
Anul asta in februarie am fost mai pregatit.Mam imprumutat de un aparat numit pricker" - pricar.Era manual.
Descapacesti rama si o introduci in aparat dinspre sus.Apesi maneta aparatului si, si deo parte si de alta a ramei 1001 de tepi vor strapunge fagurele/celulele astfel mierea se poate centrifuga mai usor.Binenteles in incapere trebuie sa ai 37-39 de grade celsius.In plus eu am pre-incalzit lazile cu miere.
Varianta mai primitiva a pricarului arata ca si o rola de zugravit cu tepi.Aveti si voi in Romania dar nu stiu cum ii ziceti voi.Am gasit la o firma din Bucuresti cu 20 de lei sau RON sau... ceo fi.Poate comand la anul 1-2 bucati. Avem si noi aici ......cu 100 de euro bucata.
numai bine
14.12.2009
2KB
Nu am auzit pe cineva sa foloseasca numai rame 1/2. Dadant +1/2, Dadant + 3/4, 3/4 + 3/4 sau + 1/2, cu fagurele asezat ipe verticala sau cu rame mai mari(340mm). Toate spatiile dintre rame creeaza in acelasi timp si un avantaj si un dezavantaj. Bunicutu avea stupi primitivi din scandura caruia, cand se umplea ii punea un adaos ca un fel de cat. Stupul avea fund si capac mobil.
20.10.2007
17.3KB
Astazi am mai rasfoit pozele <
centrul expozitional :
02.03.2009
39.6KB
La multi ani!
Ieri in stupina.
Asta e imagine din filmulet? :)
03.01.2010
32.5KB
Ce vinde un stupar intr-o piata din Germaniaa,(este de pe valea Rinului ,nu oltului ,ma conformez la ce a zis d-l püpe,
30.12.2007
60.5KB
inca ceva poze
08.06.2008
64.4KB
Lazi pentru Stupi formate din:
Fund,cuib,magazie,podisor,capac.
PRET: de la 120 Ron / buc
NEGOCIABIL IN FUNCTIE DE CANTITATEA COMANDATA
02.02.2010
27.2KB
Poza salcam roz
03.07.2009
63.6KB
relaxare dupa o saptamana de lucru in forfota orasului
20.04.2009
64.6KB
In perioada cuprinsa intre ziua introducerii si ziua recoltarii(ZIUA 10 sau11) se hraneste zilnic, moderat familia si periodic se controleaza stadiul dezvoltarii si numarul botcilor ramase in lucru.Se fac poze.
Vine ziua 10 sau 11 de cand rama portbotci a fost introdusa.
In ziua 10 se pot recolta botcile mature si introduce in nuclee, micronuclea sau chiar familii care au pierdut de curand matca.
Daca recoltam in ziua 11 si neaparat dimineata in prealabil trebuie folosite colivii sau mijloace de protectie a botcilor(bigudiuri etc) deoarece exista pericolul eclozarii unei cumatre si ca urmare gasim botcile roase in lateral.
06.11.2009
63.6KB
primavara lui 2009.
11.06.2009
66.9KB
c-am asa arata pavilionul
12.02.2008
61.7KB
cu ce facem hranirile de completate ?
24.08.2008
125.7KB
Mai sunt lucruri de reparat, dar mai este ceva puiet descapacit si pana il capacesc mai repara din neregularitati.
22.06.2009
42.9KB
poza 4
25.05.2010
34.4KB
La anu tre sa ma mut ca sunt prea aproape de lebenita si incurc preoprietari la prasit cu calul.
03.06.2009
26.3KB
x
09.04.2008
46.4KB
p678
28.01.2010
39.9KB
un roi pe 4 rame din anul 2012
21.01.2013
36.2KB
Construiesc asa ceva celor interesati absolut noua ,cu preturi cuprinse intre 8500-12000 lei,functie de marime si dotare.(sau va construiesc alta,de alte dimensiuni).S.C.GIMS STAR SRL Botosani,str.Ghe.Filipescu 17-ing.Mircea Iftimie,0745/363743,0727/373896
15.04.2009
21.4KB
Pentru ca maine voi fi la Bucucuresti la targul apicol si va trebui sa dau piept cu marele apicultor , acest luceafar al apiculturii virtuale romanesti , CTISTINEL IONITA , a trebuit sa mananc o friptura pe masura , doar sunt decat un cioban...
02.10.2009
47.8KB
Daca nu vreti sa va punetzi localitatea, cel putin sa va afisati, zona geografica
- moldova - nord
- sud
- banat
- transilvaia
- crisana
- dobrogea
- oltenia
Fiecare cum doreste
Si eu la inceput am fost retinut, si nu am dat toate datele. Pe acest "forum", consider ca nu trebuie sa avem secrete. Am inceput sa ne cunoastem destul de bine. Nu trebuie sa se simta nici diferenta de varsta, si nici experienta. Toti avem acelasi statut"vointa", si "bunavointa".
14.10.2007
68.7KB
Primele farame de ceara adunate din lada.
Dupa cateva zile cu soare, va iesi si primul calup de ceara.