Colectia de poze apiardeal.3xforum.ro
Total 8272 poze.

InapoiInainte

 
gata arat orban stefangata arat
02.05.201069.9KB
x suedia 2003x
26.10.200734.8KB
abrichtul. o parte l am cuparat  de la un coleg iar restul l am facut cum sa putut orban stefanabrichtul. o parte l am cuparat de la un coleg iar restul l am facut cum sa putut
10.01.201039.4KB
godac. florinGodac.
11.11.200779.6KB

 
albinutele lui gica. :hi: milu56Albinutele lui Gica. :hi:
11.12.200935.8KB
34 poze34
25.08.20091.8KB
la mine in ultimele 2 luni sau inmultit bine nr. de familii si sa vezi ce corcituri de regine amLa mine in ultimele 2 luni sau inmultit bine nr. de familii si sa vezi ce corcituri de regine am obtinut.Arata frumos fiecare dar ..... ce stiu eu despre calitatile lor.Toate au fost obtinute prin "tragere de botci" caci doar azi mia sosit picarul.Poate o folosesc la sfirsitul saptaminii!! Ca, asa imi sint majoritatea reginelor. Un galben inchis cu segmenti mari si frumosi dar fara dungi.Ultimmul segment la capat este maro inchis.In primele zile ea este mai deschisa la culoare.
13.03.201066.1KB
singura  dacie  din  romania  cu  tractiune  spate  care  la  liniuta  lua  bmw :nod:  :nod: tuningsingura dacie din romania cu tractiune spate care la liniuta lua bmw :nod: :nod:
10.02.200954.2KB

 
valter dupa ce a citit cartea lui maximus renastereaVAlter dupa ce a citit cartea lui Maximus
28.03.201038.7KB
se vand 2700 buc plastic pentru rame  - pret 500 ron + taxe postale 

detali pe mail sau privat .Se vand 2700 buc distantiere plastic pentru rame - pret 500 ron + taxe postale Detali pe mail sau privat . :hi:
03.05.201025KB
se coc gutuiele toamnaSe coc gutuiele
13.10.200770.4KB
la gater apicultor si vind rame si stupi toate modelele stasurila gater
30.01.201042.7KB

 
_)_ iernarea in stup a doua roiuriorbanstefan64 _)_
07.08.200943.3KB
se discuta despre cum trebuie sa fie din jurul pomului pentru ca apa sa mearga la radacina evodiaSe discuta despre cum trebuie sa fie "ligheanul" din jurul pomului pentru ca apa sa mearga la radacina
12.05.201052.2KB
alta albinele in plin culesalta
17.03.201058.1KB
bun de cartea ....190cm .lungime, citi au fost nu pot sti . ioan ardeleanbun de cartea recordurilor ....190cm .lungime, citi au fost nu pot sti .
23.05.201014.1KB

 
prin curte foto andreiPrin curte
19.04.201055.6KB
ceau la toti,

ei, se pare ca sa miscat in voi ceva dupa postarea mea deci trebuie sa fiti pe drumulCeau la toti, ei, se pare ca sa miscat in voi ceva dupa postarea mea deci trebuie sa fiti pe drumul cel bun :) . Am primit si mesaje private dar mai bine scriu aici (doar odata - e mai rapid). Prima data: -nu cred ca trebuie sa fiu felicitat pt. ca miam exprimat parerea pe un topic. Eu urmaresc postarile voastre de pe la inceputul anului.Pe atunci am descoperit ca multi aveti poze pe sunphoto.ro si chiar Dragos a fost primul pe care am clicuit.Bravo Dragos faci treaba buna(nu stiu de la ce nivel ai pornit sau cit trebuie sa dai cu capul in usa sa se deschida dar ai facut ceva fara sa stai cu miinile in sin). De mentionat sa fie ca multi altii aveti stupine faine si unele poze au un rol educativ foarte bun. Tot aici as mai mentiona pe doi stupari a caror postari mi le plac in mod deosebit.Probabil pt. stilul lor de compunere/comunicare + binenteles cunostintele in domeniu.Oameni simplii dintro bucata. Unul ar fi Pupemea iar altul Milu din Spania(prima data am crezut ca este un banc - apicultura in deserturile Spaniei/Almeria.Inca in 2001 octombrie am umblat pe acolo si era ....desert bine.Prietenii de acolo imi spuneau:Ce bine ca ai venit acuma, am avut acum o luna ploaie si de aceea este totul asa de colorat......Unde?-am intrebat). :uimit: Al doilea lucru: -subiectul postarii mele a fost "UNIREA" pt. teluri comune.Si precum in ziua de astazi totul se poate pune pe hirtie in forma juridica cu ajutorul unui avocat, se poate face si egalitate(adica regulile interioare din asociatia respectiva sar referi la toti in mod egal). Nu cred ca are rost sa aratati cu degetul.Mai degraba daca aveti si voi o idee cum sa colaborati intro astfel de asociatie ridicativa si SPUNETI. Sint sigur, de unul sparge gheata vor fi multi care vor prinde curaj.Caci nu sinteti prosti nici unul!!! Pt. acest subiect am folosit un exemplu dintrun ziar local de pe la noi si ca si un exemplu mai extemist am mentionat si de mierea noastra renumita si scumpa:Mierea Manuka. Referitor la intrebarile despre Manuka vam gasit 2 siteuri in 30 de secunde: -de la acestia puteti cumpara/comanda seminte Manuka(voi veti fi interesati de asta: Leptospermum scoparium-denumirea latina) Acesta pare mai scump: Astai mai ieftin: Daca aveti posibilitatea contactatii si intrebati daca vind si la sac de 10kg ca de cumperi la pliculetz nu stiu ce zona poti acoperi(ca suprafata).E cam greu sa te tirguiesti cu Neo Zeelandezii ca sint niste cicanari mari de tot.Zgirciti din cale afara.Poate cu un client de peste ocean se comporta mai omeneste. Noi aici platim la orice produs un pret de ne sar capacele.Precis ca va da si indrumari cum sa cresteti pomii/tufele.Eu nu ma pricep la asta caci eu ma duc in padure la albine si Manuka ma asteapta deja acolo :D Acum doi ani am extras miere aici pt. prima data.Inainte dadeam la o firma locala sami extraga mierea. Am si picat la faza "hai sa extragem miere manuka". Nu am fost pregatit.Am avut vreo 20% miere manuka. Am descapacit ramele pt. centrifugare , leam introdus in centrifuga , leam centrifugat de mirosea a usturoi si am scos ramele din centrifuga....... tot asa cum leam bagat :x Nici un strop de miere nu a iesit din celule.Mierea manuka este o miere gelatinoasa. Anul asta in februarie am fost mai pregatit.Mam imprumutat de un aparat numit pricker" - pricar.Era manual. Descapacesti rama si o introduci in aparat dinspre sus.Apesi maneta aparatului si, si deo parte si de alta a ramei 1001 de tepi vor strapunge fagurele/celulele astfel mierea se poate centrifuga mai usor.Binenteles in incapere trebuie sa ai 37-39 de grade celsius.In plus eu am pre-incalzit lazile cu miere. Varianta mai primitiva a pricarului arata ca si o rola de zugravit cu tepi.Aveti si voi in Romania dar nu stiu cum ii ziceti voi.Am gasit la o firma din Bucuresti cu 20 de lei sau RON sau... ceo fi.Poate comand la anul 1-2 bucati. Avem si noi aici ......cu 100 de euro bucata. numai bine
14.12.20092KB
nu am auzit pe cineva sa foloseasca numai rame 1/2. dadant  +1/2, dadant + 3/4, 3/4 + 3/4 sau + 1/2,Nu am auzit pe cineva sa foloseasca numai rame 1/2. Dadant +1/2, Dadant + 3/4, 3/4 + 3/4 sau + 1/2, cu fagurele asezat ipe verticala sau cu rame mai mari(340mm). Toate spatiile dintre rame creeaza in acelasi timp si un avantaj si un dezavantaj. Bunicutu avea stupi primitivi din scandura caruia, cand se umplea ii punea un adaos ca un fel de cat. Stupul avea fund si capac mobil.
20.10.200717.3KB
astazi am mai rasfoit pozele <
  centrul : jurnal apicolAstazi am mai rasfoit pozele < centrul expozitional :
02.03.200939.6KB

 
la multi in stupina.
 
asta e imagine din filmulet?  :) video apiculturaLa multi ani! Ieri in stupina. Asta e imagine din filmulet? :)
03.01.201032.5KB
ce vinde un stupar intr-o piata din de pe valea rinului ,nu oltului ,ma conformez la ce a zis d-lCe vinde un stupar intr-o piata din Germaniaa,(este de pe valea Rinului ,nu oltului ,ma conformez la ce a zis d-l püpe,
30.12.200760.5KB
inca ceva poze stupina meainca ceva poze
08.06.200864.4KB
lazi pentru stupi formate de la 120 ron / in functie de cantitatea comandata execut la comanda rameLazi pentru Stupi formate din: Fund,cuib,magazie,podisor,capac. PRET: de la 120 Ron / buc NEGOCIABIL IN FUNCTIE DE CANTITATEA COMANDATA
02.02.201027.2KB

 
poza salcam roz salcamulPoza salcam roz
03.07.200963.6KB
relaxare dupa o saptamana de lucru in forfota orasului stupii  meirelaxare dupa o saptamana de lucru in forfota orasului
20.04.200964.6KB
in perioada cuprinsa intre ziua si ziua  10 sau11) se hraneste zilnic, moderat familia si periodicIn perioada cuprinsa intre ziua introducerii si ziua recoltarii(ZIUA 10 sau11) se hraneste zilnic, moderat familia si periodic se controleaza stadiul dezvoltarii si numarul botcilor ramase in lucru.Se fac poze. Vine ziua 10 sau 11 de cand rama portbotci a fost introdusa. In ziua 10 se pot recolta botcile mature si introduce in nuclee, micronuclea sau chiar familii care au pierdut de curand matca. Daca recoltam in ziua 11 si neaparat dimineata in prealabil trebuie folosite colivii sau mijloace de protectie a botcilor(bigudiuri etc) deoarece exista pericolul eclozarii unei cumatre si ca urmare gasim botcile roase in lateral.
06.11.200963.6KB
primavara lui 2009. stupinaprimavara lui 2009.
11.06.200966.9KB

 
c-am asa arata pavilionul cumpar pavilion sau platformac-am asa arata pavilionul
12.02.200861.7KB
cu ce facem hranirile de completate ? pregatirea an apicolcu ce facem hranirile de completate ?
24.08.2008125.7KB
mai sunt lucruri de reparat, dar mai este ceva puiet descapacit si pana il capacesc mai repara dinMai sunt lucruri de reparat, dar mai este ceva puiet descapacit si pana il capacesc mai repara din neregularitati.
22.06.200942.9KB
poza 4 vand presa din aluminiu originalapoza 4
25.05.201034.4KB

 
la anu tre sa ma mut ca sunt prea aproape de lebenita si incurc la prasit cu calul. s1 horea smLa anu tre sa ma mut ca sunt prea aproape de lebenita si incurc preoprietari la prasit cu calul.
03.06.200926.3KB
x foto - cristi xx
09.04.200846.4KB
p678 ziua ramnicean (sarat)  1 dec. 2009p678
28.01.201039.9KB
un roi pe 4 rame din anul 2012 stupi meiun roi pe 4 rame din anul 2012
21.01.201336.2KB

 
asa ceva celor interesati  absolut noua ,cu preturi cuprinse intre 8500-12000 de marime si vaConstruiesc asa ceva celor interesati absolut noua ,cu preturi cuprinse intre 8500-12000 lei,functie de marime si dotare.(sau va construiesc alta,de alte dimensiuni).S.C.GIMS STAR SRL Botosani,str.Ghe.Filipescu 17-ing.Mircea Iftimie,0745/363743,0727/373896
15.04.200921.4KB
pentru ca maine voi fi la la targul apicol si va trebui sa dau piept cu marele apicultor , acestPentru ca maine voi fi la Bucucuresti la targul apicol si va trebui sa dau piept cu marele apicultor , acest luceafar al apiculturii virtuale romanesti , CTISTINEL IONITA , a trebuit sa mananc o friptura pe masura , doar sunt decat un cioban...
02.10.200947.8KB
daca nu vreti sa va punetzi cel putin sa va afisati, zona - moldova - nord
        - sud
 - banat
 -Daca nu vreti sa va punetzi localitatea, cel putin sa va afisati, zona geografica - moldova - nord - sud - banat - transilvaia - crisana - dobrogea - oltenia Fiecare cum doreste Si eu la inceput am fost retinut, si nu am dat toate datele. Pe acest "forum", consider ca nu trebuie sa avem secrete. Am inceput sa ne cunoastem destul de bine. Nu trebuie sa se simta nici diferenta de varsta, si nici experienta. Toti avem acelasi statut"vointa", si "bunavointa".
14.10.200768.7KB
primele farame de ceara adunate din lada. 
dupa cateva zile cu soare, va iesi si primul calup dePrimele farame de ceara adunate din lada. Dupa cateva zile cu soare, va iesi si primul calup de ceara.
01.03.200845.5KB
InapoiInainte