Am primit un mesaj de la revista lumea apicola:
Stimate apicultor,
Daca doriti sa participati la un scurt curs, gratuit, ce se va desfasura in Bucuresti, cu tema "Plante medicinale si aromatice cultivate in conditii ecologice-sursa de produse terapeutice, condimente si produse apicole de calitate superioara pentru o piata in dezvoltare si diversificare", va rugam sa deschideti fisierul atasat. Cursul se va finaliza cu Certificat de Absolvire.
Locurile fiind limitate, cei interesati sunt rugati sa se inregistreze dand reply la acest email si completand datele din formularul de mai jos.
Subsemnatul ____________________cu domiciliul in__________________, posesor al unui numar de _________familii de albine, apicultor din anul _______, avand telefon de contact____________, solicit participarea la cursul "Plante medicinale si aromatice cultivate in conditii ecologice-sursa de produse terapeutice, condimente si produse apicole de calitate superioara pentru o piata in dezvoltare si diversificare", ce se va desfasura in data de 24 mai 2008 la sediul Facultatii de Agricultura din cadrul USAMV Bucuresti.
Participarea la curs se va face pe baza de invitatie ce va fi comunicata solicitantilor ce vor fi selectati de catre organizatori.
Adresa de e-mail este: lumeaapicola@gmail.com
04.05.2008
56.3KB
alta
08.01.2008
47.7KB
Iti trimit eu un baiat de-al meu sa te ajute o zi.La plecare TE ROG SA II DAI CELE 200 DE RAME PROMISE DE TINE ANUL TRECUT, el o sa iti dea si contravaloarea lor.
Plateste cu miere.
Eu unde ma incadrez cu cele 70 de familii ale mele ?
"prea putin destepti" .........varsta inaintata sa justifice scaparile verbale ??
Apropo, fac in perioada asta actiuni de indepartarea a animalelor salbatice din culturile agricole, ce zici, se gasesc vanatori suficienti de destepti sa inteleaga oportunitatea si sa vina la mine sa pot sa ii folosesc la goana ????
:rotfl: :rotfl: :rotfl:
Si bineintele linga cei mari.
15.06.2010
48.4KB
Ce rost ar avea sa las asemenea rame in cuib ? oare nu blochez o rama pe intreg sezonul activ ? Nu e mai bine sa facem spatiu de ouat pt. matca ?
07.06.2009
56.6KB
matca la lucru
11.04.2010
64.5KB
p15
28.01.2010
43.8KB
"si cum faci pastoral cu maimutoii prezentati de voi gen TBH"
D-le dragos 2006 ,
am sa va raspund eu (indirect fiind implicat).
In postarea d-lui Drone se disting doua idei si anume:
- Neadaptarea ME-lui la conditiile de clima si zone melifera din tara noastra (nerelevanta in discutia noastra);
- ''Cred ca viitorul ptr citiva decade( daca nu sintem pesimisti ca cei care spun ca albina nu mai are decit cam 10 ani) este al stupilor de dimensiuni mici,vezi Warre si TBH. Este doar o parere incercind sa inteleg ce se intimpla in jur.''
-Fragment in original =="At a showdown meeting, between Lord Rooker, the farming minister, and the BBKA last month, the minister refused to increase the spending, even though in November, he appeared to admit the severity of the threat, when he said: "If we do not do anything, the chances are that in 10 years' time we will not have any honeybees."==
- In contextul celor scrise , d-l Drone, sugereaza ca supravetuirea albinei este intoarcerea la natura, exemplificand doua concepte diferite prin enumerarea celor doi stupi : warre-ul (climatul stabil al scorburei milenare) si TBH-ul (roii mici si usor adaptabili din sudul Africii).
"Cand Dadant a aparut cu rama lui apicultorii de atunci i-au zis ca nu va rezista nici 5 ani si uite ca rezista de peste un secol."
Discutia era despre strategia de marketing adoptata de Dadant, dar s-a dovedit ca pretul si promovarea unui stup mic oferit spre vanzare in perioada 1885 - 1900 i-au facut mai populari.
Pt. ca am inceput cu pastoralul "maimutoilor" va dau o sugestie :
27.01.2008
20.4KB
vand pavilion apicol, inmatriculat, capacitate 48 de stupi,cutiile in stare foarte buna,orizontal 18 rame. pret 7000 lei.
tel 0766594376
0726128355 Sandu Mihai. pavilionul se afla in judetul Dambovita, zona Voinesti.
25.01.2009
47.2KB
vand:1. centrifuga inox tangentiala pe 3 rame dadant 1/1 sau 6 rame1/2 manuala.E din inox alimentar bazinul si capacele ,axul si suportii ramelor iar picioarele si rotile dintate din metal.Rotile de angrenare sunt metalice(nu din plastic).Este din plastic carcasa mecanismelor,caneaua si minerul.Se pot aduce toate piesele de schimb pentru ea sau altele .Pretul este de 800 ron.
2.centrifuga inox radiala 8 rame ME sau 1/2 sau 4 rame cuib 1/1.Are actionare electrica la 220v si la 12v si in lipsa se poate trece pe manual.Angrenajul nu e din plastic ci metalic are garantie 1an.Se pot aduce la nevoie orice piese de schimb.Daca se lucreaza pe radial se pot stoarce 8 rame 3/4ME sau 1/2.Daca aveti rame 1/1 dadant se pun gratarele si se stoarce pe tangential.Dispozitivul electronic permite reglarea vitezei de centrifugare precum si a timpului de centrifugare pe sensul de rotire.Diametrul bazinului e de 66cm,inaltimea lui de 70cm iar cu picioare si dispozitivul de angrenare 110cm.Pretul e de 2500ron.
3.centrifuga inox tangentiala pe 4 rame dadant sau 8 rame 1/2.Functioneaza la 12v(acumulatorul masinii), 220v(priza) sau la manivela in lipsa de celelalte surse de tensiune.Pe electric are sistem de reglare a turatiei precum si pentru incarcarea acumulatorului.Are sistem de frinare.Pretul este de1800ron.
4.centrifuga inox tangentiala pe 4 rame dadant 1/1 sau 8 rame1/2 manuala.E din inox alimentar bazinul si capacele ,axul si suportii ramelor iar picioarele si manivela din metal.Rotile de angrenare sunt metalice(nu din plastic).Se pot aduce toate piesele de schimb pentru ea sau altele .Pretul este de 1000ron.
21.03.2008
55.2KB
Si pe domnul Ieronim Dragoi alias Gicacontra
02.11.2009
29.4KB
iezer,ag.
28.10.2009
33.9KB
Amorfa.
01.06.2008
60.8KB
eu am luat pentru februarie astea
26.01.2010
27.6KB
Poza 3 :hi: :hi: :hi:
26.06.2008
38.3KB
p9
12.10.2008
44.2KB
Nu, dar intradevar am auzit lucruri bune de ele : vitara, samurai, etc.
Sa aiba troliu, preferabil fata si spate ( chiar si manual ), doua cricuri, tarnacop, lopata, drujba, topor, si poate sa arate si ca cel din foto de mai jos.
:rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Vf. Pitrosu, M Vrancei, Obstea Valea Sarii, alt = 1612 m.
28.11.2007
33.8KB
Ieri am intrat in posesia primului lot de matci de la valter.
05.06.2010
46KB
tabla de pe fund
22.03.2010
41.6KB
x
18.11.2007
49.4KB
mia m miam
29.03.2009
33.1KB
Azi au carat singure turta ;) (polen aur curat)
07.02.2009
44.3KB
mai am
23.11.2007
68.9KB
Cezar
28.08.2009
44.8KB
alta....
21.12.2009
62.5KB
p4
13.07.2009
39.2KB
eroare,alta
12.05.2009
67.7KB
salcie
17.01.2010
73.9KB
poza
02.07.2009
64.6KB
Si asa am 30 buc
04.03.2010
36.4KB
Are coloni mici si ff mici.
Nu recolteaza miere.
Matcile le testeaza in corpuri 1/2 impartite in 4 compartimente.
21.06.2009
73.4KB
Acum am citit ce ati scris mai sus cu totii,multumesc domnule Milu de incurajare,si ma amuz,am trecut de la supararea cu care am scris mesajul trecut la veselie!!!Mi-am dat seama ca toti suntem romani si toti avem ceva in comun:cearta!!!De la orisice iasa cearta!!!
Domnule VALCEANU imi cer scuze ca v-am replicat,sunteti mai in varsta ca mine si nu imi permit sa vorbesc raspicat cu dumneavoastra!!!
Eu nu mai raspund la insulte,batjocure si altele!!!
Daca scrie cineva despre CE TREBUIE FACUT PENTRU ROMANIA,IDEI SI FAPTE chiar mi-as dori sa vad si parerile altora!!!
11.09.2009
30.6KB
inca una
08.03.2010
41.2KB
Standuri
02.01.2010
41.3KB
m
01.03.2009
43.3KB
cea mai vehe camioneta di sighisoara lt 28 din 1978