il pot folosi si pentru nucleu de imperechre tip T. cu unele modificari usor de facut.
rama
22.03.2010
36.6KB
podul Sf. Maria...
08.03.2010
42.3KB
au cules binisor astazi
04.03.2010
40.9KB
Cateva foto
24.04.2010
54.8KB
La multi ani !
Sa ne vedem in 3001.
29.04.2010
44.2KB
m
01.03.2009
21.1KB
p4
14.08.2009
15.4KB
Va salut pe toti si va multumesc ca mi-ati acordat atentie!
-ptr.Vali Gudas,platforma e cu sistem de frinare.Despre finalizarea lucrarii si stabilirea unui pret final,trebuie sa urmez pasii enumerati in anunt.Astfel,trebuie sa identific clientul si sa realizez ceea ce doreste el,apoi sa fac omologarea.Se poate ca potentialul client sa poata cara max.1100 kg,iar eu daca-i fac documentatia ptr. 1500,l-am nenorocit.Deci,ne orientam deocamdata.
-ptr.Cristian Ionita,pot sa va construiesc orice doriti,numai sa fiti decis.
-ptr.Viorel55-daca nu o puteti tracta pe aceasta,va facem rapid una la dimensiunile si capacitatea portanta ce va avantajeaza.
Va stau la dispozitie ca un partener de afaceri serios.
Cu stima,acelasi M.I.
19.03.2009
77.3KB
Da intr-adevar se pune intre cuib si magazin dupa cum am aratat in primul post.
Pentru Arthur :
Da izgonitorul are aceeasi dimensiune cu exteriorul stupului.Iata o poza cu izgonitorul montat dar fara corpul superior(doar capacul).
Cei doi stupi din mijloc(mai inalti) au montat izgonitorul.
La fel si ultimul (dintre cei din poliuretan).
01.12.2007
67.2KB
x
21.03.2010
41KB
evodia
07.01.2010
37.1KB
la urdinis
20.02.2010
45.3KB
Unde acum este balta anul trecut la acesta data era numai menta iar prin mijloc trecea drumul spre stupi unde acum apa este de aprox. un metru adancime.
21.07.2009
28.2KB
z
03.07.2009
46.7KB
inainte de restrangere
03.03.2010
76.8KB
Am pregatit si putina scandura pentru ceva lazi noi:
10.01.2010
39.6KB
ia uitati dragi stupari la ce am muncit eu toata iarna.......
22.03.2010
30.5KB
Papuso ai nimerit momentul potrivit sa conversezi despre apicultura si automania lu' Ionita, in sensul ca de multisor timp nu au mai sticat baietii starea de spitit a multimii cu supozitii, banuieli, barfe si rafuieli.
La cati non stupari cunosc pe taramuri patriei noastre nu e de mirare ca si printre forumistii lu' peste hamsie sunt cazaturi, lingai, barfitori, carcotasi, fixisti, jegosi sa.
Cum doritori de scandal sunt garla, scoate pagaia din apa repejor si nu fa valuri adanci ca vin taberele beligerante si-ti strica reputatia.
pa pa.
Domnule Valer,esti simpatic,vreau sa demonsrez tuturora ca fac stuparit desi sunt femeie,desi sunt barfita,desi ma alunga uni tot nu ma las de stuparit,stiu ca majoritatea sunt de stimat sunt amabili,au si codul bunelor maniere,sunt asa de amabili si de admirat,dau dovada ca iubesc albinele si pe cei ce au rabdare si sunt devotati acestora.SI DACA AM INTERDICTIE SA POSTEZ PE FORUMUL STUPARITUL TOT NU MA LAS,POATE O SA MA AJUTE DUMNEZEU SA PROSPERR,SINCER MI-AR FI PLACUT SA POT VEDEA POSTARILE UNORA CARE I-MI DAU SFATURI BUNE PE ACEST FORUM,DAR SUNT MULTUMITA IN SUFLET CA AM ACEASTA INTERDICTIE PE NEDREPT,ACEASTA MA FACE SA FIU SI MAI AMBITIOASA.....PA!
27.08.2009
52.3KB
Radu , baiatul lui Dan Puisoru
13.12.2009
27.1KB
alta la mar
28.04.2010
56.7KB
Pe individul pus de Zorici raspunde de numele Nenciu Dragos , dupa cum se vede in tabelul intocmit chiar de el in ultima rubrica aferenta anului 2008 nu a mai platit cotizatia deci nu mai este membru !
alta... dupa cum se vede sunt 2 tipuri de polen..una galben mai inchisa si una mai inchisa.Am vazut ceva salcii inflorite...
27.02.2008
27.5KB
MIhai Prahoveanu , presedinte ACA - filiala Buzau
08.12.2009
32.8KB
Vand fumizor din inox dublu corp si grilaj de protectie la 60ron,fumizor din tabla la 35ron.Vand tava de descapacit din inox dimensiuni 57/40cm cu suport pentru 2 rame.Marker pentru matci rosu la 20ron.Utilaje din stoc sau la comanda.Sunt din Timisoara si ma puteti contacta la tel.0722783600;0356418662 saurds mobil;0770145934
05.12.2007
27.7KB
Natura parca a explodat , este un cules de toata frumusetea , dealurile sunt pline de flori ! Albinele au invadat tote pasiunile !
01.04.2009
73.8KB
2008 Sport & Tuning Show 135
21.03.2009
29.5KB
sau
12.06.2009
51.5KB
si un adapator foarte simplu si usor de facut
27.07.2009
55KB
LUNARIA ANNUA
Are ca denumiri populare: iarba dragostei, pana zburatorului, limba cucului, lopatzea, argintii lui Iuda sau treizeci de arginti. In engleza se numeste Annual Honesty sau Silver Dollars. In germana Einjährige Silberblatt, dar si Garten-Silberblatt, Judas-Silberling, Judas-Pfennig, Silbertaler sau Garten-Mondviole. In franceaza Lunaire Annuelle sau Monnaie du Pape. In spaniola : Lunaria, monedas del Papa, planta de la plata.
Face parte din familia Brassicaceae (fosta Crucifere). Aceasta cuprinde in vechea clasificare cca 3200 specii, in 350 de genuri. Multe din legume si oleaginoase fac parte din aceasta familie, dintre care rapita (ca tot e de sezon), varza, ridichile, mustarul etc.
Genul Lunaria cuprinde insa numai 3 specii:
- Lunaria Annua
- Lunaria Rediviva
- Lunaria Telekiana
Primele doua se intalnesc in aproape toata Europa in stare nativa. Ultima doar in nord-estul Albaniei.
Lunaria Annua in natura
20.04.2010
76.4KB
Condamnarea la moarte a insectelor a venit in momentul in care proprietarul imobilului s-a hotarat sa repare acoperisul. Eu am fost desemnat Killer-ul care sa duca la indeplinire sentinta, nu mi-a facut deloc placere, in momentul acesta totul este de domeniul trecutului, au ramas doar cateva poze sa aduca aminte de aceste fiinte extraordinare. Cuibul vazut dintr-un alt unghi:
20.09.2009
33.5KB
Cu 12 rame in cuib, poti jongla mai bine. Se stie ca cu cat o familie este mai puternica cu atat strange mai bine. Eu am 21 de lazi cu 12 cuib dadant, 10 10 in caturi de magazin. O lada goala cantareste 19,5-20 de kile. Poate sa ajunga spre 50 cu rame si miere. Sunt care au lazi duble cu magazin, si tot le ridica.
Mergi pe 12 rame in cuib. Oricand dupa ce ai 8-9 rame ocupate cu albine, poti pune un cat de magazin. Din cand in cand poti introduce 3-4 rame la cladit, fara sa mai fii nevoit sa scoti cate o rama. Deranjul este mai mic.
17.11.2007
91.5KB
Cu banda instalata
05.04.2009
47.7KB
:razz:
20.12.2009
38.3KB
Doi palmasi alaturi de doi cercetatori ICDA
22.09.2009
42.9KB
Am vazut ca se tot contrazic unii despre cate kg poate avea o rama de 1/2. Am masurat azi una din curiozitate, era rama de 1/2 cu leatul de 45 mm. Cantarul arata undeva la 2,5-2,6, dar daca ar fi lasate un pic mai departate eu zic ca ar duce si 3kg, am masurat si o rama 1/1 mai ingrosata un pic 5,5 kg avea.