Colectia de poze apiardeal.3xforum.ro
Total 8272 poze.

InapoiInainte

 
alta evodiaAlta
04.03.201024.3KB
unde curge mierea pavilionul meuunde curge mierea
02.01.200926.8KB
roi :zzz:  :rotfl: stupina mearoi :zzz: :rotfl:
14.12.200851.4KB
p28
o matca care si-a incheiat astazi cariera. poze lulachyp28 O matca care si-a incheiat astazi cariera.
18.10.200839.5KB

 
pavilioane tuningpavilioane
28.03.200938.9KB
indiferent cine citeste, situatia prezentata e reala. nu e din povestile altora sau (nu fac aluziePt.pintilied Indiferent cine citeste, situatia prezentata e reala. Nu e din povestile altora sau vanatoreasca (nu fac aluzie la vanatori). Si acum iernez roiuri deasupra coloniei de baza separate doar printr-o plasa de "tantari". Nu am avut probleme cu depopulari anormale.
09.02.200852.7KB
iarna iarna .....draga iarna ioan ardeleaniARNA IARNA .....DRAGA IARNA ...........
05.02.201034.5KB
. primii mei 4 stupi.
02.08.200961.9KB

 
o planta foarte vizitata de albine,nu stiu ce planta este dar creste pe marginea drumurilor si peo planta foarte vizitata de albine,nu stiu ce planta este dar creste pe marginea drumurilor si pe teren necultivat
08.06.200976.6KB
daca ai gasit rame cu puiet necapacit inseamna ca ai matca; las-o in pace, daca ea nu vrea sa teDaca ai gasit rame cu puiet necapacit inseamna ca ai matca; las-o in pace, daca ea nu vrea sa te vada :razz: Daca scoti ramele sa o vezi, s-ar putea sa o omori cand introduci ramele in cuib. "De ce trag clopotele, Mitică?". De franghie!!! :razz: "Clopotul" este roinita, cosnita.
15.06.200928.5KB
vedere interior poze stupina din bucovinaVedere interior centrifuga:
10.04.200831.2KB
un alt interesant este eliminarea de apa prin formatiuni de pe frunze. acest se numeste gutatie.Un alt comportament interesant este eliminarea surplusului de apa prin formatiuni specializate de pe frunze. Acest comportament se numeste gutatie. Gutatia se intalneste la un mare numar de specii vegetale. Plantele folosesc in procesele de fotosinteza si asimilatie doar cca 1% din apa extrasa din pamant. Un procentaj de cca 10% din apa se elimina prin frunze sau tulpini. Membrana sau cuticula frunzelor este in general nepermeabila , fie ceroasa, fie cu perisori cu rolul de a mentine umiditatea in zona frunzei si de a evita dezhidratarea. Majoritatea apei se evapora controlat prin formatiunile numite stomate, situate in special pe partea inferioara a frunzelor, stomate care sunt un fel de pori prin care planta respira, dar au si functii mai complexe. Stomatele se pot deschide mai mult sau mai putin, permitand, printre altele, evaporarea unei cantitati mai mari sau mai mici de apa, aceasta fiind si un mod de reglare a temperaturii plantei. Cand umiditatea solului este prea mare, dar si cand evaporarea este redusa (temperaturi mai scazute, umiditate mai mare a aerului), planta nu mai poate elimina prin evaporare toata cantitatea de apa pompata de radacini spre frunze. Gutatia este metoda gasita de plante de a elimina acest surplus de apa. Apa se elimina in stare lichida prin stomate sau prin hidatode. Hidatodele sunt formatiuni specializate localizate la varful frunzelor sau al zimtilor de pe frunze, la varful nervurilor principale. Exista hidatode pasive, care elimina apa doar datorita presiunii cu care radacinile pompeaza seva in planta, sau active, care exercita o presiune asupra ‘pungii’ de apa pe care o decanteaza si pe care o poate elimina. Acest fenomen se intampla mai frecvent dimineata, cand se elimina apa acumulata peste noapte. Prin gutatie se elimina apa pura, dar se pot elimina astfel si surplusul de saruri din seva sau toxinele ajunse din diferite cauze in plante. Dimitrie Cantemir, in “Descrierea Moldovei”, vorbeste la un anumit moment de zona Dornelor, cu iarba foarte grasa si valoroasa pentru animale. Se spune ca locuitorii obisnuiau sa recolteze roua de pe iarba in vase, iar dupa un timp, la suprafata apei se forma un strat de grasime, ca o smantana. Sigur era vorba de acest proces de gutatie si roua continea substante pe care plantele le aveau in surplus. Referitor la albine, acestea prefera sa ia pentru nevoile stupului aceste picaturi de apa de pe plante, deoarece pot contine si unele saruri minerale. Chiar recent scria cineva pe “Stuparitul” ca albinele lui prefera sa ia apa de pe o anumita planta, desi au adapatorul la indemana. Problema pentru albine apare in ultima vreme, din cauza chimizarii excesive a agriculturii. Solul si plantele acumuleaza cantitati mari de ingrasaminte dar si de pesticide si insecticide, pe care plantele le elimina prin aceste picaturi de apa de pe frunze. Sunt unii cercetatori care pun si pe seama la aceasta roua devenita toxica chiar fenomenul de colaps al familiilor de albine (CCD).
11.04.201031.6KB

 
cinste jertfei lui isus! el s-a dat ca credinta-n el, acum, viata-i de ingeri spre isus isi apleacaCinste Jertfei lui Isus! El S-a dat ca plata! Prin credinta-n El, acum, Viata-i cistigata! Mii de ingeri spre Isus isi apleaca zborul: "Aleluia! A invins Mielul, Salvatorul!" ********************************** COSTACHE IOANID - VIATA ********************************** HRISTOS A INVIAT!
20.04.200953.8KB
p690 ziua ramnicean (sarat)  1 dec. 2009p690
28.01.201040KB
iata si locatia unde am fost: inflorituIata si locatia unde am fost:
15.06.200843.1KB
urdinis montat orban stefanurdinis montat
23.01.201025.8KB

 
al doilea lan,cel inflorit nu apare in poze. poze ionutal doilea lan,cel inflorit nu apare in poze.
17.06.200838.8KB
din momentul aparitiei florei spontane si in prezentza unor rezerve de scot afara cristalele deDin momentul aparitiei florei spontane si in prezentza unor rezerve satisfacatoare de miere,albinele scot afara cristalele de zahar provenite din turtele administrate in aceasta perioada.(Instinctul de curatenie).Cand este cules mai abundent dau afara chiar si mierea cristalizata.
13.03.200836.3KB
hmmmm foto andreiHmmmm
28.08.200948.6KB
am 30 de bulbi de ghiocei si e ....bataie pe ei. stupina mea dinAm 30 de bulbi de ghiocei si e ....bataie pe ei.
07.02.200923.7KB

 
astazi remorcuteastazi
14.05.200835.1KB
si pe spatele a fost decupata in forma hexagonala dintr-un bloc de miere stupina mea dinSi instructiunile pe spatele cutiei. Mierea a fost decupata in forma hexagonala dintr-un bloc de miere 'beton'(tare).
10.12.200842.9KB
albina citeste evidenta orban stefanalbina citeste evidenta
22.03.201021.4KB
nea nelu ii cel mai bun 4x4 cu care am fost, are cuplaj4x4 pe spate ,sateliti fata inposibil sanea nelu ii cel mai bun 4x4 cu care am fost, are cuplaj4x4 pe mic,sateliti spate ,sateliti fata inposibil sa ramii in noroi
01.12.200761.8KB

 
mai multe carti puteti vedea in albumul meu , inca o carte buna : din istoria revistelor apicolemai multe carti puteti vedea in albumul meu , inca o carte buna :
02.03.200838.9KB
p66 poze lulachyp66
12.10.200843.3KB
stand 02 poze tirg alba iulia 2008stand 02
01.04.200851.8KB
pregatim rame ianuariepregatim rame
10.01.201037.9KB

 
pentru ca esti baiat informat iti pun si o poza cu domnul lang la vila inchiriata de noi laPentru ca esti baiat informat iti pun si o poza cu domnul Lang la vila inchiriata de noi la Nurenberg unde am putut discuta in cadru relaxat despre miere.
06.06.200938.8KB
turta pe care o folosec de cand a scazut pretul de achizitie la miere si sa dublat la..... turtaTurta pe care o folosec de cand a scazut pretul de achizitie la miere si sa dublat la.....
25.01.200935.6KB
am cumparat 10 zece placi pentru colectoare + zece grati, cum si ce fel de colector sa fac? sa unam cumparat 10 zece placi pentru colectoare + zece grati, grilaje... dar... cum si ce fel de colector sa fac?
22.11.200750.9KB
p10 poze lulachyp10
10.10.200834.5KB

 
iata si polenul atat de necear stupului lucrari in stupina pentruIata si polenul atat de necear dezvoltarii stupului
30.03.200994.3KB
aic se vede mai bine model de stupaic se vede mai bine
09.02.200984.2KB
am terminat de facut cutiile pentru anul acesta jurnal apicolam terminat de facut cutiile pentru anul acesta
12.02.200925.4KB
p700 ziua ramnicean (sarat)  1 dec. 2009p700
28.01.201042.9KB

 
poza stupi pt nucleePoza
12.03.200924.3KB
vand camion man 1 ideal pentru apicultura ,8m de platforma, motor schimbat cca 300.000 km,an fabvand camion man 1 ideal pentru apicultura ,8m de platforma, motor schimbat cca 300.000 km,an fab 86,tot pe perne de aer,axa liftanta,cauciucuri bune,perfecta stare de functionare,dormitor deasupra,sarcina utila aut.14 to,tahograf,pret fix 4500 euro +tva la fact.are si remorca tot de 8 m ,3 axe,pe perne de aer,protap retractabil,sarcina utila 10 to pe care o ofer GRATIS !!!!!!!! Cine e interesat sa sune la nr de tel 0768.740.370. obloanele din poza nu le mai are.
12.06.200920KB
asta am gasit duminica trecuta in stupi am ramas uimit cules intens de polen si daca privitiasta am gasit duminica trecuta in stupi am ramas uimit cules intens de polen si daca priviti uitativa cate celule de miere proaspata le am dat multe rame cu miere dupa diafragma ramase din toamna si binenteles stapana imperiului multumita :razz:
01.04.201056.1KB
alta poze tirg alba iulia 2008alta
27.03.200836.4KB
InapoiInainte