Caturi asteptand cuminti, le ducem acasa si recoltam
14.10.2009
28.7KB
in special pentru Florin de la Odobesti va prezint schitele stupului trapezoidal :
31.12.2008
27KB
unelte botci
27.01.2008
34.2KB
Hmmm, am desfacut cativa pereti si am extras coloni de albine si poate adancimea incaperi sa fie motivul rezistentel la varroa. Ca si la stupi cu plasa jos daca varroa pica de pe albina 1m sub fagure nu mai are cum sa se urce inapoi. Vezi poza.
Anumite discuti duc la concluzia ca genetica albinelor africanizate a dus la albine mai sanatoase si mai productive nu numai mai agresive.
20.02.2009
34.1KB
azi
31.03.2008
57.1KB
Ti-am vazut stupina pe sunphoto.Daca nu ai suportii stupilor bine infipti in pamant,la prima ploaie serioasa ii gasesti rasturnati.Vezi albumul lui Filip, fiindca si el are o panta asemanatoare sau te ajuta cu ceva sfaturi.
Referitor la intrebare zic ...pas...deoarece nu folosesc.
01.09.2009
50KB
Oua la ora asta.
Aceasa matca e fecundata in septembrie. A avut o perioada de stagnare, probabil primele friguri, cand i-a racit si o parte din puiet.
Acum are oua proaspete pe o rama. Eu am eliminat-o, deoarece nu are miere.
25.11.2007
65.2KB
o alta semiremorca acelasi cap tractor
15.04.2010
43.3KB
alta
08.02.2009
58.5KB
Vand cutit de descapacit electric care functioneaza la 220v.Are puterea de 60w.Pretul este de 55ron.Sunt din Timisoara si pentru detalii sau comenzi ma puteti contacta la tel.0722783600,0356418662 sau prin mesaj privat.
03.03.2008
20.7KB
:hi:
Incerc un detaliu ...
10.08.2009
9.8KB
si diafragmele sint gata
18.05.2010
42.1KB
echer rul de la masa glisanta
19.02.2010
35.6KB
Da, mai am, si cind se termina sper sa pot sa aduc in timp util.Iar aparat pentru tratament am acum 4 modele.
05.10.2009
28.7KB
Facelia a rasarit
28.04.2010
70.7KB
incepator,,in prezent 8 familii si 4 stupi noi pregatiti pt. inmultire din primavara, meserie de baza -executie mobila la comanda...a doua, sper :rolleyes: apicultura altceva nu mai vad in fata ochilor...va salut pe toata lumea si Doamne ajuta in anul care a inceput..! :hi: .....in poza de jos eu si sotia in padurea din Snagov
07.03.2010
84.2KB
Īn pădure la Dălhăuţi-VN am descoperit o rasă de albină care nu ştiu dacă o fi de la vreo stupină. Este vorba de Apis Cerana, care surprinzător, căra polen la greu de la o floare pe care nu o cunoşteam, foarte plăcut mirositoare şi cu mult polen. Această floare era vizitată de multe albine dar şi de nişte bondari mai mari care o cercetau de nectar. Dacă cineva ştie cum se cheamă acestă plantă vă rog să precizeze, eu oricum am luat acasă cātevba fire cu rădăcină.
12.05.2009
63.2KB
Vand centrifuga apicola din inox alimentar pe 3 rame 1/ 1 cu angrenaj metalic si frana. Dimensiunea vasului este de 50cm diametru si 58cm inaltime. Centrifuga este nou nouta, si are folie alba de protectie care se poate dezlipi. pret. 1200 ron neg. tel. 0760840627 sau 0254776503
22.05.2013
35.3KB
x
17.04.2010
28.4KB
Exp
05.03.2009
23.1KB
odihnă,
10.07.2009
28.2KB
In poza de sus sunt 2 categorii de lazi. Cele din stanga au peste 25 de ani, si as cere doar pretul la tabla, balamale, picioare, si 5 lei pentru lada propriu zisa. In total ar fi 30 de lei. Oricat vreau nu primesc. Ar fi pretul la o rama cu albine. Asa sunt preturile la noi.
lazile din drepata, m-au costat peste 100 de lei. Daca le-a vinde, cat as primi, un pret de nimic.
A venit un stupar si mi-a propus sa-i vand niste rame cu albine. Daca topem cera, extrageam mierea, primeam mai mult decat mi-a oferit. Asa sunt unii stupari. Ar cumpara ieftin si ar vinde scump. Cand facem targul sa apreciem munca celui care nu mai este , ca si noi vom ajunge o data si o data ca ei.
14.10.2007
63.4KB
puietii evodia de la blaj
30.03.2010
27.4KB
sanzaiana de toamna
09.12.2009
78.5KB
m
01.03.2009
32.2KB
da si merge ireprosabil singura greseala a mea e acea ca trebuie sa modific putin suportul care sustine nichelina in ce am conceput eu nichelina cuprinde si rama in unele cazuri fagurele fiind mai jos decat aceasta dar stiu exat ce am de facut pt a fii totul ok. Acesta este suportul pe care l am facut prima data voi revenii cu o noua varianta impreuna cu poze si rame descapacite .unitaea de baza functioneaza super.
07.03.2010
29.5KB
Are centrifuga eco.
24.02.2009
42.3KB
sa va arat cum ii impachetez eu
prima poza daca nu va supara suntem la rubrica impachetaje nu?
cu stima marius
peste rame direct
25.11.2007
57.9KB
Aici sint 2 larve de trintor din "familia donora".Se poate vedea capul uscat si ridicat al larvei
21.03.2010
31.1KB
m
10.02.2009
8.2KB
x
27.03.2010
48.2KB
p42
09.02.2010
50.5KB
O mica paranteza pt cei incepatori luati din stupii bine dezvoltati cate o rama care sa contina mult puiet capacit asta in mijlocul unei zile insorite cand albinele culegatoare sunt majoritatea plecate ,asta nu e obligatoriu ca toate ramele sa fie din aceasi familie minim trei rame ceva de genul
09.05.2010
58.6KB
Flori de rapita de "iarna"
29.11.2009
69KB
Azi,18.05.2010 la ora 13.27 sunt 18 grade,innorat afara si bate putin vantul dar spre surprinderea mea albinele umbla chiar foarte tare,salcamul este tot inflorit si miroase foarte tare deci trebuie sa fie plini de nectar,pacat ca nu am cantar in stupina sa vad daca baga ceva.......
unde te aflii cu stupii?
eu sunt in braila la viisoara, in s-e tarii si e frig, ploua si albinele... mai mult matureaza mierea din stup decat sa fie la cules..., desi salcamul e inflorit
18.05.2010
97.9KB
si primele in fata
06.02.2008
51KB
alta
16.05.2009
66.2KB
Octombrie
04.10.2008
71.2KB
:
14.01.2010
28.4KB
Oare a fost iertat de Dumnezeu?Eu l-am iertat d emult?