Ia-ti un pix si hartie sa notezi cum face ciorba de peste, poate nu retii chichitele... :rotfl: ;)
De data asta mi-am notat cum se face o tuica buna , saptamana viitore pun reteta in practica.
05.12.2009
29KB
Rama 3
24.03.2008
74.4KB
si asta-i vinduta
10.02.2010
55.9KB
Recolta la miere de "garrigue" - poliflora, cea mai cautata in sudul Frantei
21.06.2010
40KB
o poza de la dunare
05.05.2008
52.6KB
Isi asteapta repartitia pentru noua locuinta.
04.06.2008
34.9KB
Din cate vad aveti numai cutii cu balcon , puteti monta colectoare de polen la aceste cutii ? Fundul este antivarooa ?
la mine colectoarele nu se pun in fata catului ci toate fundurile sunt antivaroa si au si colectoane de polen "din fabricatie" in ele. doar sertarele trebuie sa le pun cand le pun pe activ.
ceva de genul asta
01.01.2009
42.7KB
Ce zici Marius ?
Vii la o vanatoare + off road ?
29.12.2007
56.1KB
sau
31.05.2010
30.8KB
Nu cunosc numele dar strazile sunt mov azi.
25.05.2009
43.1KB
Este vorba de VAROSTOP al firmei PRIMAVET din Bulgaria comercializat in tara de APINATURA
INDICATII: in combaterea si profilaxia varoozelor
SUBSTANTA ACTIVA: flumetrin (un piretroid cu inalta actiune acaricida)
ACTIUNE: paralizeaza sistemul nervos al parazitilor si contribuie la scaderea rapida a numarului acestora !
S-a demonstrat ca eficienta VAROSTOP atinge 98% in cea de a 35-a zi de tratament !
PREZENTARE: benzi subtiri din lemn, impregnate cu substanta activa, gaurite la un capat pentru a putea fi agatate si coborate intre rame. Fiecare banda contine 3,6 mg de flumetrin.
ADMINISTRARE: desigur in functie de puterea familiilor, 1-2 benzi pana la maximum 3-4 benzi (la familiile f. puternice). Benzile se mentin in stup cel putin 35 de zile, dar nu mai mult de 6 saptamani ! Se scot din ambalaj doar inainte de folosire si se agata intre ramele centrale ale familiei de albine.
PRET: 14,00 lei cutia cu 10 benzi, pentru aproximativ 3 - 5 familii.
05.10.2008
29.6KB
Detaliu
24.05.2010
45.3KB
Inca una cu detaliu supapa-plutitor.O sa revin cu alt model.Care este avantajul acestei metode?????Dvs nu trebuie sa va face-ti probleme de debit.Nu uitati ca in zilele cu canicula albinele consuma mai multa apa si de multe ori adapatorul aprope ca se usuca.Sper sa serveasca aceasta idee. :hi:
24.03.2010
36.2KB
si
06.11.2008
39.3KB
simi nu vreau sa te supar dar o sa vezi pe viitor ca era buna si una de cumparat fiinca este usoara si tot aia treaba o face ca si cea sudata, daca te uiti la preturi de la LEGA o sa vezi centrifuga la 250 euro destul de buna si poate mai buna ca si a ta dar facuta de firma serioasa
16.11.2009
26.2KB
p22
21.04.2009
40.5KB
p2
20.04.2008
51.6KB
flori de romero in decembrie (putine dar sint)
26.12.2008
53.9KB
idem
04.01.2010
39.6KB
Buna seara!
Asta incercam sa explic si eu.
Bafta multa!
16.01.2008
11.8KB
p10
stupina fc vaslui
11.01.2009
78.6KB
p4
24.06.2008
53.5KB
salut cu respect? as avea o intrebare daca se poate,
Am gasit un pavilion de vanzare fara acte pe el......nu vreau sa circul cu el in pastoral in alte zone ci doar in sat,deci l-as inscrie la primarie.,in acest sens nu cred ca ar mai trebui omologat si chestii de RAR......Problema este alta,si anume ca de unde il iau eu sunt 175 de km pana la mine in zona,si trebuie sa-l aduc pe drum public tras dupa camion.Si nefind inscris si fara nici un act doveditor de a circula,daca ma opreste politia ce le zic ca e in faza de inmatriculare si eventual le arat contractul de vanzare cumparare? ar fi vreun act de circulatie provizorie fara inatriculare doar cat sa-l aduc pana acasa si pe urma il inscriu pe primarie sau poate sta si nranscris ca de pe un deal pe altul ce inscriere i-ar mai trebui!!!va rog ajutati-ma la aceasta intrbare,sau daca cunoasteti pe cineva care a trecut prin aceeasi situatie cum a rezolvat.va multumesc anticipat,cu stima si respect
05.09.2012
33.3KB
Confectionez rame a comanda 35 lei setu,sunt de foarte buna calitate nr meu este:0766156594
21.07.2012
35.9KB
E suficient si una,ca nu facem concurs care are mai multe rame.
vezi fagure nou pe o rama veche(piesa de muzeu?de peste 50 de ani.
13.09.2009
50.1KB
interior cu stupi pe 17 rame cu caturi trei sferturi
23.01.2010
38.5KB
multumesc,la fel si la dvs si la toata lumea.
13.12.2009
35.3KB
aceasi poza alta pozitie
02.03.2009
39.6KB
Eu nu stiam ca nu se poate intra de curios. Dar intr-un fel nu este rau. Eu am zis doar ce mi-a zis un prieten stupar. Asa este . Daca este forum, forum sa fie. Importent este sa nu ne certam.
Eu pun multe poze, ca sunt convins ca si cei din alte tari doresc sa ne cunoasca. Poate nu inteleg limba, sa se logheze, si atunci nu le pot vedea.
La inceput, pentru mine orice poza despre stuparit era o incantare. Nu mi-am dat seama, ca si eu la randul meu pot sa postez, cu atata curaj.
Sunt de acord in continuare cu orice propunere, sau regulament.
Acest forum va capata noi membri in timp, are o denumire, care fara putina reklama, greu il gasesti. Asadar fiecare membru sa aduca aici noi membri ca si asa nu costa, decat timpul liber.
02.11.2007
77.3KB
nu a mers prima data sper sa mearga acum
10.12.2007
40.1KB
neglijenta apicultorului.............. :uimit:
19.04.2008
39.7KB
alta. Se observa planul inclinat catre urdinis pentru accesul usor al albinelor.
20.03.2008
38.9KB
Multumesc foarte mult pentru raspuns.
Rama de sita asa am folosit-o cum ati spus dumneavoastra.
Cat despre rama hranitoare nu stiam.Cum arata?
Si mai am inca o intrebare. Ce fel de sita recomandati pentru rama?
Am tot citit pe aici dar vreau sa-mi spune-ti dumeavoastra.
Iata si noua casa, ieri dupaamiaza i-am pus si tabla pe capac.
17.06.2010
44.2KB
M-am inscris recent pe forum desi il citesc de ceva vreme. Sunteti o adevarata familie desi va mai intepati uneori. Am vazut oameni cu multe calitati si de la care se poate invata. Poate albina ne influenteaza si ne face mai buni. Va felicit pentru cum arata acest forum, va salut si sa ne auzim de bine!
10.02.2010
37.5KB
gata.ajunge.nu mai am.
28.10.2009
56.6KB
io fost foame
02.02.2010
31KB
d
07.03.2009
24.1KB
idem
30.12.2009
44.8KB
Albinutele mele va multumesc pt gandurile voastre bune si, va transmit un bazait discret si o picatra de miere.
Cu stima,
28.12.2007
41.8KB
Rezervoare de apa si zahar.
Uite cum hranesc profesionisti.