Colectia de poze apiardeal.3xforum.ro
Total 8272 poze.

InapoiInainte

 
super. felicitari ! 
cum a mers culesul ? in ce perioada ati fost ?
pe 01.05 am fost la horea (parcasuper. felicitari ! cum a mers culesul ? in ce perioada ati fost ? Pe 01.05 am fost la horea (parca :rolleyes: ) Am scos aproximativ 30 kg media,deci foarte multumit :cool: Locatia e super intradevar ;) Mulumesc. Dovada.Mam lasat de pescuit demult. :zzz: Valy
03.06.200952.7KB
aici ramane doar jurnalul restul la :
 


   nu uitati : jurnal apicolAici ramane doar jurnalul restul la : NU uitati :
03.11.200930.6KB
alt mod de inchidere urdinis alt stup ...ideile vin in sint sigur ca nimic nu este nou sub soarealt mod de inchidere urdinis alt stup ...ideile vin in mers....binenteles sint sigur ca nimic nu este nou sub soare :rotfl:
14.02.201038.7KB
trec si viorelele si ploua ploua ploua.... fenomene meteoTrec si viorelele si ploua ploua ploua....
11.03.200841.6KB

 
deocamdata i-am vopsit prima mana fara a da si pe fund. arata cam asa: tratarea stupilor la exteriorDeocamdata i-am vopsit prima mana fara a da si pe fund. Arata cam asa:
16.02.200830.2KB
de utilaje si materiale pentru apicultura au ramas cu camioanele goale din prima zi: targul 2010Producatorii de utilaje si materiale pentru apicultura au ramas cu camioanele goale din prima zi:
08.02.201058.2KB
in comparatie jurnal apicolin comparatie
23.02.200943.5KB
detaliu in fata unui urdinis. zbor de curatireDetaliu in fata unui urdinis.
22.01.200859.3KB

 
acum despre cel are a ramas in camp cu botcile:
a ramas pe 7 rame, i-am dat un fagure artificial peAcum despre cel are a ramas in camp cu botcile: A ramas pe 7 rame, i-am dat un fagure artificial pe care l-a crescut perfect. Dupa aproximativ 2 saptamani l-am verificat, avea regina iesita, imperecheata si puiet deja capacit si pe rama cea noua. Asta se intampla pe 26 august... Pe 5 sept m-am uitat in el pt ca trebuia sa-i pregatesc sa-i aduc acasa si am ramas surprins sa vad ca nu mai erau albine sa ocupe decat 4-5 rame si multe botci de roire, dintre care doar una capacita. Am cautat regina, nu am gasit-o (se cam inserase), am banuit ca roise si am rupt toate botcile, cu gandul ca-l duc acasa si-l unesc cu un alt roi. Tot aici am observat ca aveam mult puiet de trantor, 4-5 rame din mijlocul cuibului fiind pur si simplu stricate de albine cu celule de trantor (sunt foarte sigur ca ramele din cuib nu avusesera celule de trantori- din 12 rame 4 erau vechi si 8 erau crescute anul acesta). Deci si deformarea celulelor imi dau de gandit!!! Am scos 3 rame si l-am lasat pe 5. A 2 zi i-am dus acasa, a plouat 3 zile si aseara l-am verificat: 3-4 botci de roire pe fiecare rama, 3 botci capacite, puiet capacit de trantor si albina, larve si oua f.putine (asta si pentru ca i-am lasat cuibul larg, fiind ouate 5 rame).Nu am observat regina, dar era uarasi tarziu, se insera. Azi l-am deschis din nou. Acesta arata asa:
10.09.200940.7KB
p23 targul 2010p23
09.02.201035.3KB
si... jurnal apicolsi...
30.03.2010116.2KB
aici e ceva de 25mm. ioan ardeleanAici e ceva de 25mm.
05.02.201035.9KB

 
dupa ce am terminat intalnirea  oficiala am mers acasa la daniel unde am discutat in privat , numaiDupa ce am terminat intalnirea oficiala am mers acasa la Daniel unde am discutat in privat , numai "batranii" , problemele ale apiculturii actuale.
01.11.200935.7KB
indagra12 indagraIndagra12
18.10.200957KB
poze 1 sunt trantori la familiile mai puternice: primii mei 4 stupipoze 1 octombrie: Mai sunt trantori la familiile mai puternice:
02.10.200829.3KB
acelasi, un stup extrem de bland si muncitor albinutele meleacelasi, un stup extrem de bland si muncitor
23.06.200956.9KB

 
sala a fost arhiplina de oameni interesati de apicultura si au dat un semn clar pentru intereagasala a fost arhiplina de oameni interesati de apicultura si au dat un semn clar pentru intereaga tara ca este momentul schimbarii si in sfarsit sa scapam de mafia celor 15 ciocoi (tovarasi )care ne rup de la Bucale. Strangeti randurile pentru ca se ivesc zorii si pe ulita stuparilor si apun zorii pe ulita lu Zoro- Zorici.
15.02.200936.4KB
la familiile moarte de foame vom gasi albine cu capul in celula , sper ca se vede ceva. jurnalLa familiile moarte de foame vom gasi albine cu capul in celula , sper ca se vede ceva.
13.01.200972.8KB
multi romani si vreau sa nu uit de prezenta deosebita a standului icda - bucuresti unde audienta amulti romani si vreau sa nu uit de prezenta deosebita a standului ICDA - Bucuresti unde audienta a fost maxima . Doamna Cristina Mateescu si domnul Petru Morar au avut grija ca totul sa fie OK.
17.09.200926.4KB
frumos. cand e toamna lunga, si la noi infloresc a doua oara. am mancat chiar mere dulci din a douaFrumos. Cand e toamna lunga, si la noi infloresc a doua oara. Am mancat chiar mere dulci din a doua recolta, decat ca necoapte. Camp de maci in primavara.
30.12.200734.5KB

 
alta rama o stupina micaalta rama
14.10.200772.4KB
frumos lanul, a-ţi plantat-o în cu a mea, în schim eu am soiul albastru. cam asta e cultura meaFrumos lanul, a-ţi plantat-o în aceeaşi perioadă cu a mea, în schim eu am soiul albastru. Cam asta e cultura mea din grădină unde am stupina.
25.05.200956.7KB
p51 poze lulachyp51
12.10.200844.8KB
corp me cu gratie hanemann: poze stupina din bucovinaCorp ME cu gratie Hanemann:
09.03.200852.7KB

 
dupa aceea am batut leaturile lipsa la rame... rame de cat rapid si eficientdupa aceea am batut leaturile lipsa la rame...
16.04.200846.3KB
dupa cum vad la voi ar trebui o cura de legume ,fructe si de un an.asa trecand prin toate totul seDupa cum vad la voi ar trebui o cura de legume ,fructe si verdeturi,cam de un an.Asa trecand prin toate anotimpurile totul se revigoreaza organismul,si se poate incepe iar cu gratare si fripturi. Da , dar sa nu uitam ca cea mai buna leguma este tot Carnea :rotfl: Pun o poza cu cea mai buna leguma :
03.11.200932.3KB
..ale mele, ..primele erau cu puteri de max 500 de wati...si nu au care il am acum are 750 de wati..ale mele, pendularele ..primele erau cu puteri de max 500 de wati...si nu au rezistat...asta care il am acum are 750 de wati ..si e solid Multi prieteni de ai mei au fost undeva ..in Vilcea ..si spre iesirea dinspre Craiova este un magazin de scule SH-uri aduse din UE...si au cumparat tot felul de scule care ne-ar fi foarte folositoare... Este cineva din zona...mai este magazinul?..informatia o am de anul trecut... scuze pentru un raspuns atat de intarziat,dar sunt nou pe forum.nu iti recomand magazinul din valcea.tot scule neprofesionale sunt.tot bani aruncati.daca te pricepi putin la mecanica,iti pot da un desen dupa care sa-ti faci un minicircular cu ax reglabil.eu am 56de stupi facuti numai de mine,cu tot inventarul.vei fi foarte incantat de ce iti poate iesi din manute.
04.05.200856.8KB
foto 2:
are 6 cm inaltime. evodiaFoto 2: Are 6 cm inaltime.
06.03.201047.6KB

 
ce planta e asta?
ce valoare melifera iritare tip rapita ? ce planta e asta?Ce planta e asta? Ce valoare melifera are? Determina iritare tip rapita ?
25.04.200979KB
cea mai frumoasa familie este cea din trunchiul de copac , cu acest lucru m-a uimit total . numai unCea mai frumoasa familie este cea din trunchiul de copac , cu acest lucru m-a uimit total . Numai un mare iubitor de albine creste si un stup primitiv.
24.11.200954.3KB
salcamul japonez, sophora japonica

 
 
necesita pre tratament de totul despre semintele plantelor,SALCAMUL JAPONEZ, Sophora japonica Necesita pre tratament de scarificare.
28.11.200941.7KB
ce dor mi-a fost de aceasta zi sa ma dezmortesc putin la stupi. jurnal apicolCe dor mi-a fost de aceasta zi sa ma dezmortesc putin la stupi.
10.01.201055KB

 
se topeste rapid schii si zapadaSe topeste rapid zapada. Azi.
16.03.200954.9KB
urm. despre colectarea veninului -istoricurm.
20.10.200865.7KB
si cele din ghiveci pe balcon paulowniaSi cele din ghiveci pe balcon
15.06.201028.7KB
salut valceanu, am sa nuclee :
in ambele corpuri urmaream sa fie 3 rame cu puiet. in momentul candSalut Valceanu, am sa detaliez. Despre nuclee : In ambele corpuri urmaream sa fie 3 rame cu puiet. In momentul cand se intampla asta, seara verificam corpus de sus, si musai gasim matca. O transferam in corpus de jos, de jos luam 1-2 rame cu puiet(mixt) care vor fi instalate sus.In locul lor introducem o rama de crescut si una goala. Dupa aceea, imediat introducem gratia Hanneman intre corpuri(matca e isolata jos). A doua zi formam “mexicanii” : nuclee pe 3 rame Dadant, in corpuri separate cu diafragme si urdinise dispuse in sensuri opuse(o sa postez fotos). Asadar vom desfiinta corpurile de sus ale nucleelor pe 5 rame, formand mexicanii(stolonii): - o rama cu cu puiet capacit - una cu puiet mixt - una cu hrana (mixt miere –polen) Nucleul pe cinci rame ramane cu corpus de jos in care avem matca in plina ponta. Il putem stimula si putem relua ciclul sau il transvazam dupa p^rima generatie de puiet eclozionat intr-un stup pe 10. Cum continuam cu mexicanii? Se duc pe o alta vatra de preferita, dupa care in aceeasi seara administram botci capacite(varsta de 10 zile). Botcile obligatoriu artificiale, picking simplu. Se stimuleaza sau nu, daca exista cules de intretinere. Peste 12-15 zile (in functie de acceptare si rasa), matcile incep sa oua. Cand mexicanii devin insuficienti ca si volum, se transvazeaza intr-un stup mai mare. Sa luam cazul in care ai 6 nuclei pe 2 corpuri. Obtii urmatorul septel: - 6 familii din corpul de jos (daca nu continui ciclul) – vor devenii de baza in sezon - 10 roiuri stoloni pe 3 rame, cu matci noi Avantajul solutiei sunt legate de ritmul foarte rapid de dezvoltare a familiei pe doua corpuri(sursa), datorate dezvoltarii naturale a familiei(vertical) si mai ales mentinerii caldurii in cresterea puietului. Trebuie insa in paralel sincronizat planningul de crestere de matci cu dezvoltarea familiei sursa. Mexican:
16.10.200943KB

 
inca o patanie din vara trecuta.la o am inversat capacele la doi stupi.dupa un timp vad albineleInca o patanie din vara trecuta.La o interventie am inversat capacele la doi stupi.Dupa un timp vad albinele agitate la unul dintre ei.Ridicand capacul am avut surpriza sa vad ca albinele atacasera un cuib de viespi.La majoritatea stupilor albinele au acces sub capac.De ce unele familii tolereaza cuiburile de viespi ?Ma gandesc ca ar trebui sa tin cont si de acest detaliu la selectia reginelor.
12.01.200926.9KB
vind cintar ,giurgiu tel 0727220217 vind cintarvind cintar ,giurgiu tel 0727220217
31.01.201035.3KB
poza am uitat sa o pun dar o pun acuma urarepoza am uitat sa o pun dar o pun acuma
24.12.200854.8KB
urmatoarea schite stup vertical 12 r + cat 1/2urmatoarea
10.08.200846.1KB
InapoiInainte