super. felicitari !
cum a mers culesul ? in ce perioada ati fost ?
Pe 01.05 am fost la horea (parca :rolleyes: )
Am scos aproximativ 30 kg media,deci foarte multumit :cool:
Locatia e super intradevar ;)
Mulumesc.
Dovada.Mam lasat de pescuit demult. :zzz:
Valy
03.06.2009
52.7KB
Aici ramane doar jurnalul restul la :
NU uitati :
03.11.2009
30.6KB
alt mod de inchidere urdinis alt stup ...ideile vin in mers....binenteles sint sigur ca nimic nu este nou sub soare :rotfl:
14.02.2010
38.7KB
Trec si viorelele si ploua ploua ploua....
11.03.2008
41.6KB
Deocamdata i-am vopsit prima mana fara a da si pe fund. Arata cam asa:
16.02.2008
30.2KB
Producatorii de utilaje si materiale pentru apicultura au ramas cu camioanele goale din prima zi:
08.02.2010
58.2KB
in comparatie
23.02.2009
43.5KB
Detaliu in fata unui urdinis.
22.01.2008
59.3KB
Acum despre cel are a ramas in camp cu botcile:
A ramas pe 7 rame, i-am dat un fagure artificial pe care l-a crescut perfect.
Dupa aproximativ 2 saptamani l-am verificat, avea regina iesita, imperecheata si puiet deja capacit si pe rama cea noua. Asta se intampla pe 26 august...
Pe 5 sept m-am uitat in el pt ca trebuia sa-i pregatesc sa-i aduc acasa si am ramas surprins sa vad ca nu mai erau albine sa ocupe decat 4-5 rame si multe botci de roire, dintre care doar una capacita. Am cautat regina, nu am gasit-o (se cam inserase), am banuit ca roise si am rupt toate botcile, cu gandul ca-l duc acasa si-l unesc cu un alt roi.
Tot aici am observat ca aveam mult puiet de trantor, 4-5 rame din mijlocul cuibului fiind pur si simplu stricate de albine cu celule de trantor (sunt foarte sigur ca ramele din cuib nu avusesera celule de trantori- din 12 rame 4 erau vechi si 8 erau crescute anul acesta).
Deci si deformarea celulelor imi dau de gandit!!! Am scos 3 rame si l-am lasat pe 5.
A 2 zi i-am dus acasa, a plouat 3 zile si aseara l-am verificat: 3-4 botci de roire pe fiecare rama, 3 botci capacite, puiet capacit de trantor si albina, larve si oua f.putine (asta si pentru ca i-am lasat cuibul larg, fiind ouate 5 rame).Nu am observat regina, dar era uarasi tarziu, se insera.
Azi l-am deschis din nou. Acesta arata asa:
10.09.2009
40.7KB
p23
09.02.2010
35.3KB
si...
30.03.2010
116.2KB
Aici e ceva de 25mm.
05.02.2010
35.9KB
Dupa ce am terminat intalnirea oficiala am mers acasa la Daniel unde am discutat in privat , numai "batranii" , problemele ale apiculturii actuale.
01.11.2009
35.7KB
Indagra12
18.10.2009
57KB
poze 1 octombrie:
Mai sunt trantori la familiile mai puternice:
02.10.2008
29.3KB
acelasi, un stup extrem de bland si muncitor
23.06.2009
56.9KB
sala a fost arhiplina de oameni interesati de apicultura si au dat un semn clar pentru intereaga tara ca este momentul schimbarii si in sfarsit sa scapam de mafia celor 15 ciocoi (tovarasi )care ne rup de la Bucale.
Strangeti randurile pentru ca se ivesc zorii si pe ulita stuparilor si apun zorii pe ulita lu Zoro- Zorici.
15.02.2009
36.4KB
La familiile moarte de foame vom gasi albine cu capul in celula , sper ca se vede ceva.
13.01.2009
72.8KB
multi romani si vreau sa nu uit de prezenta deosebita a standului ICDA - Bucuresti unde audienta a fost maxima . Doamna Cristina Mateescu si domnul Petru Morar au avut grija ca totul sa fie OK.
17.09.2009
26.4KB
Frumos. Cand e toamna lunga, si la noi infloresc a doua oara. Am mancat chiar mere dulci din a doua recolta, decat ca necoapte.
Camp de maci in primavara.
30.12.2007
34.5KB
alta rama
14.10.2007
72.4KB
Frumos lanul, a-ţi plantat-o în aceeaşi perioadă cu a mea, în schim eu am soiul albastru. Cam asta e cultura mea din grădină unde am stupina.
25.05.2009
56.7KB
p51
12.10.2008
44.8KB
Corp ME cu gratie Hanemann:
09.03.2008
52.7KB
dupa aceea am batut leaturile lipsa la rame...
16.04.2008
46.3KB
Dupa cum vad la voi ar trebui o cura de legume ,fructe si verdeturi,cam de un an.Asa trecand prin toate anotimpurile totul se revigoreaza organismul,si se poate incepe iar cu gratare si fripturi.
Da , dar sa nu uitam ca cea mai buna leguma este tot Carnea :rotfl:
Pun o poza cu cea mai buna leguma :
03.11.2009
32.3KB
..ale mele, pendularele ..primele erau cu puteri de max 500 de wati...si nu au rezistat...asta care il am acum are 750 de wati ..si e solid
Multi prieteni de ai mei au fost undeva ..in Vilcea ..si spre iesirea dinspre Craiova este un magazin de scule SH-uri aduse din UE...si au cumparat tot felul de scule care ne-ar fi foarte folositoare...
Este cineva din zona...mai este magazinul?..informatia o am de anul trecut...
scuze pentru un raspuns atat de intarziat,dar sunt nou pe forum.nu iti recomand magazinul din valcea.tot scule neprofesionale sunt.tot bani aruncati.daca te pricepi putin la mecanica,iti pot da un desen dupa care sa-ti faci un minicircular cu ax reglabil.eu am 56de stupi facuti numai de mine,cu tot inventarul.vei fi foarte incantat de ce iti poate iesi din manute.
04.05.2008
56.8KB
Foto 2:
Are 6 cm inaltime.
06.03.2010
47.6KB
Ce planta e asta?
Ce valoare melifera are?
Determina iritare tip rapita ?
25.04.2009
79KB
Cea mai frumoasa familie este cea din trunchiul de copac , cu acest lucru m-a uimit total . Numai un mare iubitor de albine creste si un stup primitiv.
24.11.2009
54.3KB
SALCAMUL JAPONEZ, Sophora japonica
Necesita pre tratament de scarificare.
28.11.2009
41.7KB
Ce dor mi-a fost de aceasta zi sa ma dezmortesc putin la stupi.
10.01.2010
55KB
Se topeste rapid zapada.
Azi.
16.03.2009
54.9KB
urm.
20.10.2008
65.7KB
Si cele din ghiveci pe balcon
15.06.2010
28.7KB
Salut Valceanu, am sa detaliez.
Despre nuclee :
In ambele corpuri urmaream sa fie 3 rame cu puiet. In momentul cand se intampla asta, seara verificam corpus de sus, si musai gasim matca. O transferam in corpus de jos, de jos luam 1-2 rame cu puiet(mixt) care vor fi instalate sus.In locul lor introducem o rama de crescut si una goala. Dupa aceea, imediat introducem gratia Hanneman intre corpuri(matca e isolata jos).
A doua zi formam “mexicanii” : nuclee pe 3 rame Dadant, in corpuri separate cu diafragme si urdinise dispuse in sensuri opuse(o sa postez fotos).
Asadar vom desfiinta corpurile de sus ale nucleelor pe 5 rame, formand mexicanii(stolonii):
- o rama cu cu puiet capacit
- una cu puiet mixt
- una cu hrana (mixt miere –polen)
Nucleul pe cinci rame ramane cu corpus de jos in care avem matca in plina ponta. Il putem stimula si putem relua ciclul sau il transvazam dupa p^rima generatie de puiet eclozionat intr-un stup pe 10.
Cum continuam cu mexicanii?
Se duc pe o alta vatra de preferita, dupa care in aceeasi seara administram botci capacite(varsta de 10 zile). Botcile obligatoriu artificiale, picking simplu.
Se stimuleaza sau nu, daca exista cules de intretinere. Peste 12-15 zile (in functie de acceptare si rasa), matcile incep sa oua. Cand mexicanii devin insuficienti ca si volum, se transvazeaza intr-un stup mai mare.
Sa luam cazul in care ai 6 nuclei pe 2 corpuri.
Obtii urmatorul septel:
- 6 familii din corpul de jos (daca nu continui ciclul) – vor devenii de baza in sezon
- 10 roiuri stoloni pe 3 rame, cu matci noi
Avantajul solutiei sunt legate de ritmul foarte rapid de dezvoltare a familiei pe doua corpuri(sursa), datorate dezvoltarii naturale a familiei(vertical) si mai ales mentinerii caldurii in cresterea puietului.
Trebuie insa in paralel sincronizat planningul de crestere de matci cu dezvoltarea familiei sursa.
Mexican:
16.10.2009
43KB
Inca o patanie din vara trecuta.La o interventie am inversat capacele la doi stupi.Dupa un timp vad albinele agitate la unul dintre ei.Ridicand capacul am avut surpriza sa vad ca albinele atacasera un cuib de viespi.La majoritatea stupilor albinele au acces sub capac.De ce unele familii tolereaza cuiburile de viespi ?Ma gandesc ca ar trebui sa tin cont si de acest detaliu la selectia reginelor.